Брюксел ни критикува за макроикономическите дисбаланси
ЕК препоръчва „задълбочен преглед” в още 13 държави
В доклад Европейската комисия препоръча да бъдат извършени задълбочени предледи върху макроикономическите дисбаланси в 14 държави-членки на ЕС, сред които и България. Останалите разкритикувани страни са Белгия, Дания, Испания, Франция, Италия, Кипър, Унгария, Малта, Нидерландия, Словения, Финландия, Швеция и Обединеното кралство.
„В момента ЕС преминава през труден процес на коригиране на макроикономическите дисбаланси, натрупани през десетилетието преди началото на кризата. Свършената работа е значителна и реформите дават резултати. Но процесът на постигане на равновесие далеч не е завършил и ще продължи да определя облика на икономическата конюнктура през следващите няколко години. Чрез процедурата при макроикономически дисбаланс Комисията предоставя на държавите членки насоки, за да се гарантира приемането на подходящи политики за справяне с дисбалансите и за да се положат основите на устойчив растеж и създаване на работни места“, казва зам.-председателят на ЕК Оли Рен, цитиран от пресслужбата на институцията.
Четиринадесетте държави членки, по отношение на които Комисията ще започне задълбочен преглед, са изправени пред различни предизвикателства и потенциални рискове. През май 2012 година от ЕК предупредиха България за дисбаланси, свързани основно със задлъжнялостта на бизнеса и ситуацията на трудовия пазар.
Страните, които са предмет на наблюдение в рамките на програмите за икономически реформи, подкрепени от официално финансиране, не се оценяват в доклада за механизма за предупреждение. Това се отнася за Ирландия, Гърция, Португалия и Румъния. С този подход се избягва дублирането на процедури и задължения за докладване и той е в съответствие с предвиденото в т.нар. предложение на Комисията под формата на „пакет от два законодателни акта“, насочено към механизмите за надзор в еврозоната. Положението в Испания се разглежда в доклада за механизма за предупреждение, тъй като предоставеното ѝ официално финансиране има за цел рекапитализация на банките. Случаят на Кипър и на Унгария също така е предмет на разглеждане, тъй като преговорите за финансова помощ все още не са приключили.