България има нов главен прокурор
Председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров ще бъде обвинител номер едно през следващите седем години
След продължилото близо 10 часа заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС), за главен прокурор на България беше избран председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров. Номинацията му беше подкрепена с 18 гласа "за" от общо гласували 24 членове на ВСС.
Гласуването се проведе по електронен път, а правосъдният министър Диана Ковачева не позволи останалите двама кандидати - Борислав Сарафов и Галина Тонева да бъдат гласувани.
Цацаров заяви веднага след избора, че прокуратурата се нуждае от бързи и радикални промени. Първото, с което той ще започне е да потърси съмишленици за реформите в прокуратурата.
Процедурата беше предавана пряко по националната телевизия.
По време на представянето на кандидатурата си Цацаров се обяви за анализ на оправдателните присъди в страната и електронен регистър. "Да променим подхода на кабинетно разследване, да въведем честна система за кариерно израстване. Следователите трябва да бъдат по-натоварени. Трябва да има екипен принцип в разследването - да слезем няколко етажа по-надолу", предложи още шефът на Окръжния съд в Пловдив и кандидат за главен прокурор.
Все пак той не успя да отговори на въпроси около имотното му състояние. Освен това призна, че е разглеждал делото на бившия председател на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова срещу вътрешния министър Цветан Цветанов, без да има никакво законово основание за това. Той го мотивира с медийния интерес към случая. Цацаров е председател на Окръжния съд в Пловдив, а делото срещу Цветанов се гледа от районния съд в града.
Сотир Цацаров е роден в Пловдив през 1966 г. Завършил е английска гимназия и право в Софийския университет. През 1992 г. става съдия в Районен съд - Асеновград, а след четири години и негов шеф.
През 1998 г. е избран за заместник-председател на Окръжния съд в Пловдив, наказателно отделение, а след година става и председател.
Два пъти е бил на обучение по съдебна администрация в САЩ. Участвал е като експерт в мисии по проекти на Европейския съюз за реформа на съдебната система в Хърватия, Черна гора, Македония и Албания.