Българските емигранти предпочитат Италия и Испания
1% от растежа в старите страни от ЕС се дължи на мигранти от съюза
Българите и румънците, които емигрират в рамките на Европейския съюз предпочитат южните страни-членки. Това се посочва в изследване на Центъра за европейски проучвания Вилфред Мартенс. Над една трета (37%) от мигрантите от двете страни се насочват към Италия, а 30% към Испания. В сравнение Германия е предпочитана дестинация за 12%, а едва 5% решават да се заселят в Обединеното кралство.
В изследването се посочва, че приблизително 1% от растежа на старите страни-членки на ЕС (т.н. ЕС15) се дължи на ефекти от миграцията на граждани от новите страни, присъединили се към съюза. Извън популистката риторика, може да се окаже, че някои икономики ще имат остра нужда от повече имигранти през следващите години за да запазят или възстановят растежа си. Германия, например, ще има нужда от още 6 млн. квалифицирани работници до 2025г., а мобилността на работната ръка може да се окаже основен източник за покриване на недостига.
Авторите акцентират на това, че повечето страни имат социална система, която предоставя услуги само на хора с принос към нея. Тези държави, които предоставят някои социални плащания без необходимост от предходен принос, поставят различни критерии пред бенефициентите, които значително ограничават ефекта на т.н. "социален туризъм".
От Центъра за европейска политика заключават, че традиционните партии трябва да отговорят на популистките движения с факти и да не допускат спекулативни и непотвърдени тези да вземат връх. В доклад на Европейския съюз по въпросите на гражданите се посочва, че мобилността на населението е все още ниска. Едва 3% от населението на общността живее в държава различна от родината. Потенциалът за имигрантска вълна от двете страни е силно надценен - общото им население не надхвърля 29 млн. души, което е значително по-малко от 75-те млн. при разширяването на съюза през 2004 г.
В допълнение на това, пет месеца след отпадането на ограниченията, броят на българите и румънците, работещи във Великобритания е намалял с 3 000, по данни на Британското статистическо бюро.