Чуруликащият новатор
Джак Дорси създаде нова епоха в комуникацията чрез своя Twitter, но манията му за нови проекти не спира да произвежда нововъведения
Иноватор и програмист-разработчик, Джак Дорси е най-известен като създател на Twitter. Но неговия предприемачески дух не го остава намира никога и дори след успеха си с платформата за мигновени съобщения той продължава да експериментира.
Как започна всичко...
В началото услугата за кратки мигновени съобщения беше счетена за твърде „плитка“ от много анализатори, но това съмнение в нея е вече далеч назад във времето тъй като тя е използвана от големи организации и движения като мощна платформа за политически, социални и лични кампании.
Всичко това не и без помощта на компютърния програмист и предприемач, роденият на 19 ноември 1976 г. Джак Дорси. Той е израснал в Сейнт Луис, Мисури. Започва да се интересува от компютрите и комуникациите в ранна възраст и започва да се занимава с програмиране, докато все още е студент в гимназия. Той е очарован от технологично предизвикателство за координиране на таксиметровите шофьори, транспортни коли и други превозни средства, които трябва да останат в постоянна комуникация в реално време един с друг. Когато бил на 15додини, Дорси пише софтуер, който все още се използва от някои такси компании и днес.
Създаването на Twitter
След кратък престой в Университет за наука и технологии в Мисури, Дорси се прехвърля в университет в Ню Йорк. В традицията на предприемачите от компютърния бранш като Бил Гейтс, Стив Джобс и Марк Зукърбърг, той отпада от колежа преди завършването му. Вместо това, Дорси се премества в Оукланд, Калифорния, а през 2000 г. стартира компания, предлагаща изпращане на софтуер чрез уеб. Малко след началото на неговата компания, на Дорси идва идеята за сайт, който би трябвало да обединява широк обхват от изпращане на „софтуер“ с лекота на мигновени съобщения. Така той създава вече несъществуващата компания Odeo и става част от Силиконовата долина. "Той дойде при нас с тази идея: Какво ще стане, ако можете да споделите вашето състояние с всичките си приятели много лесно, така че те знаят какво правиш ", казва Биз Стоун, бивш изпълнителен директор на Odeo. Дорси, Стоун и съоснователя на Odeo Евън Уилямс стартира нова компания, наречена Obvious („Очевидно“), която по-късно се превърна в Twitter. В рамките на две седмици, Дорси конструира прост сайт, където потребителите биха могли незабавно да публикувате кратки съобщения от 140 знака или по-поизвестни в Twitter като "туитове".
Чурули-чурулик
На 21 март 2006 г., Джак Дорси публикува първи чуруликане на света: "просто моят twttr“, гласи то. Дорси става главен изпълнителен директор на компанията. Той вади обецата от носа си в опит да придобие изгледа на голям шеф на компания от Силиконовата долина. Въпреки това Дорси не може да избяга от „момчешкия“ си вид с късото и абстрактно подстригване и голямата татуировка на предмишницата си, чиято форма, наред с други неща, включва човешки кости на ключицата.
Съоснователят на компанията Евън Уилямс заменя Дорси като главен изпълнителен директор на Twitter през октомври 2008 г., докато то заема мqстото на председател на борда на дружеството.
Успехът Twitter
Twitter първоначално е обект на подигравки от някои като средство за излъчване на плитки и егоцентричен дреболии от живота на човека, с които да занимава „вселената“. Комедийното шоу на Конан О'Брайън дори прави специална рубрика наречена "Twitter Tracker", в която се подиграва на потребители на услугата. В ранните си дни сайта страда от чести прекъсвания на услугата. Но тъй като знаменитости и изпълнителни директори на компании си падат по това да туитват, Twitter бързо се изплъзва от примката на многото шеги. Изведнъж лидерът на зародилото се движение "микроблогинг", Twitter се превръща в мощна платформа за кандидатите за президент на САЩ Барак Обама и Джон Маккейн през 2008 г., като метод за контактуване с техните привърженици по време на предизборната кампания.
Отвъд Twitter
През 2010 г. Twitter има повече от 105 милиона потребители, които пият общо по около 55 милиона туита на ден. Джак Дорси, обаче се насочи върху други проекти. Той стана инвеститор в социалната мрежа Foursquare и стартира ново начинание наречено Square. Системата позволява на хората да получават плащания с кредитни карти чрез малки устройства включен в мобилния си телефон или компютър. Twitter може вече да революционизира начина, по който хората общуват, но това не е достатъчно за. "От гледна точка на технологията, ние ще продължим да откриваме все по-интересни неща, които да правят живота ни все по-забавен ", каза Дорси.
И едва ли има някой, който да се съмнява в думите на чуруликащия новатор. Не и докато Дорси не намери нещо по-забавно от програмирането.