Доларът падна спрямо еврото след коментари от ЕЦБ
Златото поевтиня вчера, но днес отново набра сила
Доларът спадна спрямо останалите основни валути в понеделник, поради малко по-лошите от очакваното данни за неселскостопанската заетост в САЩ от края на миналата седмица, докато коментари на политиците от ЕЦБ намалиха очакванията за повече стимули и подкрепиха еврото.
В изминалият петък данните показаха, че американските работодатели са разкрили 192 000 работни места през март, след като разкриха 197 000 през февруари. Нивото на безработицата остана непроменено на 6,7%. Очакванията на икономистите бяха за малко по-голям ръст на работните места от 200 000 и спад на безработицата до 6,6%.
Данните за нивото на безработицата разочароваха някои, които бяха заложили, че по-добър доклад би подкрепил допълнително решението на Фед да увеличи лихвените проценти, което би оскъпило долара през идните месеци.
Председателят на Фед Джанет Йелън заяви на пресконференцията на 19 март, че американската централна банка може да увеличи лихвените проценти по- рано от очакваното. В момента овърнайт лихвите са почти нулеви.
В понеделник коментари от служителите на ЕЦБ, Евлад Новотни и Ивс Мерш загатнаха, че не предстои бъдещо облекчение в политиката на банката, което оскъпи еврото спрямо долара.
Новотни заяви, че няма нужда да се действа незабавно, за да се контрира дезинфлацията в еврозоната, докато Мерш заяви, че макар централната банка да е обмислила възможността за прилагането на програма за масивно изкупуване на облигации, това в крайна сметка е останало на по- заден план.
Еврото бе под натиск откакто членът на управителния съвет на ЕЦБ и президент на Бундесбанк Йенс Вайдман заяви на 25 март, че отрицателните лихвени проценти биха били по- подходящи, за да се спре поскъпването на еврото.
На априлското си заседание във Франкфурт ЕЦБ отвори вратата към използването на количествени облекчения и други парични политики, предназначени за спасяването на еврозоната от притеснително ниската инфлация.
Доларът освен това загуби позиции и спрямо японската йена, след като бе на печалба през последните две седмици, преди публикуването на данните за неселскостопанската заетост в САЩ. Възможността за ново печатане на пари в Япония, от друга страна, ограничи движението в понеделник, след като ЯЦБ започна двудневното си заседание.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, бе на загуба от 0,24% до 80.217. Еврото бе на печалба от 0,27% спрямо долара, като последно се разменяше за 1.3742 долара, освен това доларът бе на загуба от 0,13% спрямо йената на 103.08 йени. Доларът достигна едноседмично дъно спрямо йената по- рано през сесията.
Доларът също така бе на загуба от 0,49% спрямо швейцарския франк като се разменяше за 0.8877 франка.
Търговци купуваха йената с очакването, че ЯЦБ може да изненада пазарите като не обяви никакви допълнителни стимулативни мерки. Японската валута освен това бе подкрепена от търсенето на безопасни активи, предвид спадът на американските акции в понеделник.
Златото поевтиня вчера поради слаб инвеститорски интерес, но днес отново набира сила
Златото поевтиня при спокойна търговия в понеделник, наранено от липсата на инвестиционен интерес, след петъчния възход, дължащ се на покриването на къси позиции от инвеститорите, който бяха разтревожени, че ръстът на заетостта в САЩ е надхвърлил рязко очакванията на Уолстрийт.
Жълтият метал поевтиня, след като американските акции, измерени чрез индексът S&P 500, се сринаха за втора поредна сесия, а възвръщаемостите на американските съкровищни облигации паднаха. Златото често поскъпва при спад при S&P 500 и възвръщаемостите на облигациите.
Инвеститорите прибраха печалбите, след като златото спечели над 1% в петък, записвайки най-големия си еднодневен възход за последните три седмици. Данните за неселскостопанската заетост в петък показаха, че американските работодатели са запълнили 192 000 работни места миналия месец, което е малко под очакванията на икономистите за ръст от 200 000.
Оборотът в понеделник бе нисък, като обемът на търговията беше под 80 000 лота, което е около 60% под 30- дневната пълзяща средна, която в момента се намира на 200 000 лота.
Спот цените поевтиняха с 0,4% до 1299.80 долара за тройунция. Днес цените се изкачиха на ниво над 1306 долара за тройунция. Американските фючърси върху злато с доставка през април поевтиняха с 5.20 долара до 1298.30 долара за тройунция.
Инвеститорите спекулираха, че силни данни за заетостта, след скорошното излизане на низ от положителни данни за САЩ, може да предизвика по-бързо затягане на паричната политика. Златото срещна сериозен натиск за продажба преди публикуването на данните, достигайки 7- седмично дъно на 1277.29 долара миналия вторник.
Състоянието на американската икономика ще продължи да бъде основния фактор, движещ цените на златото в краткосрочен план, докато паричните политики на Фед и ЕЦБ трябва да въздействат на цените в дългосрочен план, споделиха анализатори.
Следващият пазарен фокус е публикуването на протокола от последното заседание на Фед.
Инвеститорските настроения останаха заглушени, като притежанията на най- големия публично търгуван фонд, базиран на злато, SPDR Gold Trust спаднаха с 1.80 тона до 809.18.
На физическите пазари търсенето бе слабо, тъй като пазарите в Китай, най- големият купувач на злато в света, бяха затворени заради празници. Слабото физическо търсене се отрази на цените на златото в последно време поради намалените цени и слабия внос от страна на Китай през последния месец.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД