Еврото в очакване на данни за инфлацията
Златото остана под бариерата от 1300 долара
Днес инвеститорите ще следят данните за инфлацията в еврозоната, заради данните в края на миналата седмица, показали неочаквано намаление на инфлацията в Германия през месец март. Слабият резултат увеличи рисковете от дефлация на Стария континент.
Все пак в събота председателят на Бундесбанк Йенс Вайдман заяви, че ЕЦБ не трябва да бърза с действията си при намаление на инфлацията, тъй като това се дължи най-вече на временни циклични фактори. Във всеки случай обаче нов слаб резултат ще постави ЕЦБ под нарастващ натиск за действия, а това ще е негативно за еврото. Единната валута се котира на 1.3747 срещу долара при едномесечно дъно в петък на 1.3704.
Йената е в защитни позиции в началото на седмицата и падна до ново 6-годишно дъно срещу новозеландския долар. Търсенето на сигурност в японската валута намаля при надеждите за нови стимули в Китай. Долар/йена е на 102.84, не далеч от едноседмичния връх от 102.98 в петък, докато евро/йена за кратко се покачи до едноседмичен връх от 141.74. Новозеландски долар/йена достигна 89.23, което е най-високо ниво след ноември 2007 година.
Дилъри коментираха, че индекса PMI в производствения сектор на Китай, който ще бъде публикуван във вторник, ще бъде внимателно следен след последната поредица от разочароващи данни сочещи към забавяне на втората по големина икономика в света. Предварителните прогнози сочат спад през март до 49.8, което било първо понижение за последните 17 месеца до нива под 50. Ако това се случи ще нарасне необходимостта от по-скорошни монетарни облекчения.
Много по-добре се представят високо доходните валути като австралийския и новозеландския долар, които растат заради перспективите за нови стимули в Китай. Австралийският долар удари 4-месечен връх в петък срещу зелените пари от 0.93, докато съседа му отчете две и половина годишен връх от почти 0.87 срещу щатската валута. Известната с наименованието киви валута получава подкрепа и от вероятността за нови увеличения на лихвите.
Златото остана под бариерата от 1300 долара
Златото се покачи днес след две поредни седмици на загуби, но продължава да се търгува близо до 6-седмичното дъно. Слабото търсене от физическия сектор в Азия и нарастващия оптимизъм около американската икономика може да доведе до нова негова слабост. Жълтият метал поевтиня с близо 100 долара за тройунция през последните 10 работни дни и се отдалечи от 6-месечния връх, който удари в средата на март. Търсенето на сигурност в метала бе нараснало по-рано през годината, когато страховете за икономическия растеж в САЩ и ново възникващите икономики навреди на акциите в целия свят, а допълнителна опасност идваше и от напрежението между Русия и Запада.
Търсенето от физическия сектор може да нарасне ако цената спадне до 1180/1200 долара за тройунция. В момента спот цената е около 1295 долара, но не е далеч от 6-седмичното дъно от петък на 1285.34 долара.
Последните данни от САЩ са силни, което сигнализира, че икономиката се възстановява добре след лошите климатични условия. Председателя на Федералния резерв Джанет Йелен спомена по-рано през месеца, че лихвите могат да нараснат още през първото полугодие на 2015. Факторът по-ниски лихви помагаше през последните години на златото. Следващите важни данни за икономиката са излизащия в петък доклад за заетостта.
Търсенето от физическия сектор в Азия е слабо заради последната волатилност, която сваляше цената през последните седмици. Единствено в Япония има растеж на търсенето, тъй като потребителите бързат с покупките преди ръста на данъците върху продажбите, който влиза в сила от 1 април.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД