Газът поскъпва, ако не подпишем за „Южен поток”
„Газпром” намалил цената на газа под условие. Иска си обратно 70 млн. дол.
България ще трябва да върне 70 млн.долара, колкото е отстъпката от цената на руския газ, ако „Българският енергиен холдинг” ЕАД не приеме окончателно инвестиционно решение за участие в проекта до 15 ноември 2012 година. Този ангажимент е поет от българската страна и е документиран с подписите на БЕХ ЕАД и ОАО Газпром, се разбира от стенограмата на заседанието на правителството на 7 ноември.
На 27 август 2012 година е подписан Протокол между „БЕХ“ ЕАД и ОАО „Газпром“ за реализацията на проекта на българска територия. В него е включено обвързващото за България условие. В него е включено също, че в същия срок трябва да са изпълнени и завършени редица дейности и условия от проектантски, технико-икономически, финансов и договорен характер, обяснява на колегите си министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
България не влиза в противоречие с европейската политика, с взимането на инвестиционно решение за участие в газовия проект „Южен поток.”, твърди Добрев.
Европейската комисия подкрепя изграждането на всяка нова газова инфраструктура на територията на Европейския съюз, заявил еврокомисарят по енергетика Йотингер на среща с всички европейски страни, участващи в проекта, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Деян Добрев, при представяне на проекта за инвестиционно решение в Министерски съвет, в сряда.
Спазването на законодателството на ЕС няма да бъде договаряно индивидуално от всяка от страните с Газпром, а те ще излизат с обща позиция, е било уговорено по време на срещата с еврокомисаря. Проектът „Южен поток“ е международен проект за строеж на газопровод, в който участват държавни институции и държавни и частни фирми от Австрия, Франция, Германия, Италия, Гърция, България, Сърбия, Унгария, Словения и Русия.
Положително инвестиционно решение за проект Южен поток, може да не бъде прието и подписано, докато не се сключи нов договор за доставки на природен газ за България за 2013 г. между Булгаргаз и Газпром Експорт. Документът трябва да удовлетворява Булгаргаз поне по критичните за газовата ни компания въпроси, е записано в доклада на министър Делян Добрев, одобрен от правителството.
Докладът за проекта "Южен поток", приет от МС, да се представи на депутатите, а текстовете на инвестиционното решение да се прегледат внимателно и всичко по тях да се прави прозрачно, нареди премиерът Бойко Борисов.
България влиза в проекта „Южен поток“ на 18 януари 2008 г., когато в София е подписано Споразумение между правителството на Република България и правителството на Руската федерация за сътрудничество при създаването на газопровод за транзит на природен газ през територията на Република България. Спогодбата е ратифицирана със закон, приет от 40-то Народно събрание на 25 юли 2008 година).