Ирак иска директни полети, смесена банка и инженерите ни
Зам.-министърът на икономиката Красин Димитров се надява компаниите ни да се върнат в държавата от Близкия Изток
"Директна авиолиния между Ирак и България, смесена банка и облекчен визов режим". Това са пожеланията на иракските бизнесмени, дошли на бизнесфорум в България, организиран от Агенцията за малките и средните предприятия (АМСП).
На срещата присъства и зам.-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров. Пред него главният секретар на Международния съюз на бизнесмените в Ирак Мохамед Шакер Мамбуд изтъкна като перспективна насока за сътрудничество и лечебния туризъм за иракски граждани в България.
Посланикът на Ирак в България Н. Пр. Асад Ал-Самарай е изказал мнение, че българските фирми имат опит и предлагат конкурентни цени, което ги прави подходящи за участие в петгодишния план за възстановяване на неговата държава.
В бизнесделегацията участваха големи иракски държавни компании от строителството, енергетиката, туризма, фармацията, автомобилостроенето, електрониката, изпитателните и измервателни уреди и устройства, електрическите генератори, застрахователния бизнес, хранително-вкусовата индустрия.
Зам.-министърът на икономиката Красин Димитров представи на форума опита на българските компании в изграждането на инфраструктурни проекти в Ирак в миналото. Според него редица български компании имат "дългогодишен опит в Ирак, където са изградили важни за иракската икономика обекти като: част от летището в Багдад, високоволтови далекопроводи, петролни кладенци, нефто- и газопроводи, напоителни системи и язовири". „На база на добрите традиции и опит, вярвам, че българските инженерингови фирми имат възможност да се включат в предстоящи приоритетни за Ирак проекти”, каза още зам.-министър Димитров.
Той също така запозна присъстващите на събитието иракски представители на бизнеса с условията, които България предлага. Страната ни е подредена на шесто място в авторитетната класация на Bloomberg „Най-доброто място за бизнес в Източна Европа и Централна Азия 2014 г., като след нея остават дестинации като: Русия, Румъния Хърватия, Литва, Латвия и Естония, както и Словения, Словакия, Украйна”, похвали се Дмитров пред иракските гости.
От пресслужбата на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) допълват, че Ирак е „традиционен и стратегически партньор на България в Близкия Изток”, като до началото на 90-те години страната е сред основните външнотърговски партньори на България. След период на по-ограничени търговско-икономически отношения, в периода януари-септември 2013 г. българският износ достигна 138.3 млн. долара. От МИЕ са категорични, че България има „добри производствени традиции в електрониката, електроинженерството, химическата и фармацевтичната промишленост, машиностроенето и др.”