Йената е подложена на разпродажби
Многогодишни върхове на паладиума
Еврото продължава да дълбае едногодишни дъна срещу долара след сравнително спокойна сесия в понеделник, когато пазарите в САЩ почиваха заради официален празник. Единната валута се търгува на 1.3119 срещу зелените пари. Доларът обаче силно скочи срещу йената и удари седем месечен връх от 104.70. Евро-йена е на 137.35. Натиск върху японската валута оказват и намеренията на правителството за повторно увеличение на данъка върху продажбите в Япония.
Задълбочаващата се криза в Украйна и риска от непосредствени монетарни облекчения на ЕЦБ оказват сериозен натиск върху еврото. Данни вчера показаха, че заводите в еврозоната едва са повишили цените през последния месец. В същото фабричната активност във Франция спадна с най-бърз темп за последните 15 месеца. Друг доклад потвърди, че икономиката на Германия се е свила през второто тримесечие, което се случва за първи път от повече от една година.
Тези новини подхранват възможността за нови стимули на ЕЦБ още в четвъртък. В понеделник френския президент Франсоа Оланд и председателя на ЕЦБ Марио Драги се съгласиха, че дефлацията и слабия растеж заплашват европейската икономика.
Упоритите спекулации, че ЕЦБ в крайна сметка ще предприеме програма за покупки на активи по подобие на Фед и ЯЦБ доведоха до рядък спад на доходността по европейските облигации. Две годишните немски и френски книжа в момента предлагат доходност под 0%.
През нощта се очакваше решението за монетарната политика на Австралийската резервна банка, въпреки че никой не очакваше промяна в сегашните нива на лихвите. Управителят на банката вече демонстрира относително спокойствие по време на изслушването му миналия месец от комисията по икономика към правителството.
Австралийският долар е на 0.9213 срещу американския си съименник след триседмичния връх през миналата седмица на 0.9374. Валутата е изненадващо стабилна в светлината на разочароващи данни показващи, че икономиката на най-големия търговски партньор Китай е отново нестабилна.
Следващото важно събитие за пазарите е днес следобед ISM индекса за производствения сектор в САЩ. Доста големи са шансовете това да е поредния силен доклад подчертаващ разликата в монетарните политики на централните банки в САЩ и еврозоната.
Многогодишни върхове на паладиума
Златото остана на нивата под 1300 долара за тройунция, докато инвеститорите следят повишеното напрежение в Украйна и изчакват следващите новини от САЩ. Паладиумът се котира близо до 13.5 годишния връх заради опасенията, че възможните нови санкции на Запада срещу Русия ще навредят на предлагането му. Спот цената на златото е 1286 долара. Паладиумът е на 905 долара, а вчера удари 910 долара за тройунция, което е най-висока стойност след 2001 година.
Украинският президент Петро Порошенко обвини Русия в “директна и неприкрита агресия”, която радикално е променила баланса на бойното поле, където силите на Киев пострадаха във войната с про-руските сепаратисти. При последното от серията отстъпления, украинската армия се е оттеглила от защитата на важно летище в източната част на страната, близо до град Луханск, където са водили битки с руски танков батальон.
Търсенето на сигурност в жълтия метал е слабо, въпреки влошаващата се криза в Украйна. Причината е силата на долара и акциите.
Активите на най-големия фонд за търговия със злато в света SPDR Gold Trust продължават да спадат, а търсенето от физическия сектор си остава все така слабо. Пазарите в момента очакват данните от САЩ за PMI индекса в производствения сектор и разходите за строителство, за да преценят силата на най-голямата икономика в света.
Паладиумът може и още да поскъпне, тъй като инвеститорите се страхуват, че нови санкции срещу Русия може да включват този път и производители на паладиум, който се използва при автокатализаторите. Западните лидери поискаха разширяване на санкциите срещу Русия, която дава над 40% от предлагането на паладиум в света.
Световните пазари напреднаха в понеделник, въпреки конфликта в Украйна, съсредоточавайки се върху ЕЦБ, която ще оповести плановете си по-късно през седмицата.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)