Няма да променят такса „смет”
Столична община ще тества нова методика за определяне на такса смет от 2014 г.
Такса „смет” за софиянци няма да се променя до 2016 г., съобщи зам.-кметът на Столична община Мария Бояджийска. Това са изводите от анализ на общината на възможностите за определяне на нов метод за изчисляване на таксата за битови отпадъци. В работната група по изработване на анализа са участвали представители на Столичната община и на Общинския съвет, на министерствата на финансите и на околната среда и водите, на Националното сдружение на общините, както и външни експерти.
Методиката за изчисляване на такса "смет" трябва да се промени и да се създаде нова, която да е по-работеща, по-справедлива и максимално приемлива за всички.
Трябва да се създадат стимули за хората да генерират по-малко боклук, смятат от работната група. Те са разработили примерна методика за изчисляването на таксата за битови отпадъци в столицата, която ако бъде одобрена от Столичния общински съвет, трябва да започне да работи пилотно от 2014 г. и да продължи две години.
Идеята е в столицата да се обособят три отделни типа зони - индивидуални жилищни къщи, райони с жилищни комплекси и централна градска част, обясни Бояджийска. Контейнерите за събиране на отпадъците трябва да бъдат разположени в границите на собствеността на гражданите. Целта по думите на заместник-кмета е да се разбере какво е количеството боклук, което се генерира от едно домакинство, да се прецени какви са реалните разходи за събиране, транспортиране, преработка, депониране на събраното количество отпадъци и така да се прецени колко би била таксата "смет" при реалните разходи.
Бояджийска съобщи, че предстои и оптимизация на събиране на отпадъците, както и въвеждане на система за разделно събиране на биоразградимите отпадъци, което ще се отрази и на таксата "смет" занапред. Бояджийска е на мнение, че гражданите на София не бива да плащат повече от това, което наистина дължат на Столичната община. Тя съобщи, че разходите в момента в Столичната община за дейностите по депониране на боклука са 17 млн. лв. годишно.
Зам.-кметът посочи, че една от целите на общината е да увеличи с над 50 процента рециклирания боклук, а след изграждането на всички съоръжения да намали количеството на депонираните отпадъци с близо 70 на сто.