Няма съмнение, че предложените министрите са експерти
Много се надявам кабинетът да издържи, защото България има нужда от спокойствие и предвидимост поне за 4 години, каза Румен Овчаров, бивш министър на икономиката и енергетиката и екс депутат от БСП
- Г-н Овчаров, доколко според Вас е експертен кабинетът, на фона на това, че в него се виждат политически лица?
Е, стари политически лица… Не знам кого точно имате предвид.
- Хора, свързани с БСП и ДПС…
Няма как да не са свързани с БСП или ДПС. Кабинетът не може да е новоизлюпен, всички в него да са родени вчера и по никакъв начин да не са свързани с политически партии.
Характерното за кабинета на Пламен Орешарски е, че министрите са експерти в своята област. Няма съмнение в това! Даже и "старите политически лица" са експерти – никой не може да спори, че Хасан Адемов е специалист в социалното дело…
- В този ред на мисли, каква оценка давате на представените кандидати за министри?
Когато се представя едно правителство, особено по този начин, винаги има хора, които не харесван някой министър.
Аз мисля, че това е кабинет, който може да си свърши работата и не би следвало да мислим, че той ще робува на партийни централи. Най-важното е, че това е кабинет, който е способен да направи необходимите промени – да създаде спокойна и предвидима среда за бизнес, да направи определени промени по отношение на социалната политика и да гарантира развитието на ключови сектори за икономиката и държавата.
- Министерствата на икономиката и енергетиката не бяха разделени. Това правилен ход ли беше?
Да, този ход е правилен, защото по време на социализма, когато всичко беше държавна собственост имаше различни отрасли – на леката или тежката промишленост, на химическата или електронната промишленост, на ресурсите… Тогава всичко беше държавно и се управляваше от съответните министерства. Сега няма държавна собственост и голяма част от енергетиката е приватизирана. Тя е един от многото сектори на икономиката.
Освен това не е редно министърът на икономиката и енергетиката да бъде оперативен ръководител на енергетиката. Именно затова, преди няколко години, беше създаден Българският енергиен холдинг (БЕХ) – за да води оперативно дейностите във все още останалите държавни енергийни дружества. От тази гледна точка решението е правилно.
Има обаче и една причина, когато буди въпроси - всеки пък, когато министърът се оказва, че не е свързан по даден начин с енергетиката, то секторът се оказва голямата жертва в това министерство. Там се трупат големите дисбаланси и загуби и, когато се окаже, че ключови дружества трябва да се спасяват от фалит и да се повишава цената на тока… тогава всички казват, че енергетиката е виновна.
- Да разбираме ли, че според Вас, при министър Драгомир Стойнев енергетиката няма да е "голямата жертва"?
Надявам се, че той ще е по-близо до разума, отколкото до популизма, който до момента изиграва лоша шега на енергетиката.
- Добър избор ли беше Петър Чобанов за финансов министър и може ли той да създаде необходимата стабилна рамка за развитие на икономиката в бъдеще?
Ако трябва да съм честен – малко му е рано на Петър за тази работа. Той е компетентен и подготвен и със съдействието на Пламен Орешарски няма да имаме проблеми в Министерство на финансите. То е консервативна структура и преди до проблеми водеха импровизациите на Симеон Дянков.
- Т.е. вие сте спокоен с финансов министър Петър Чобанов дори и да му е рано?
Да.
- Какво е мнението Ви за т. нар. план "Орешарски" и кое трябва да се направи първо?
Очевидно все търси в този план нещо, което не е намирал в досегашното управление. Затова много хора приемат Пламен Орешарски като спокойна и разума позиция на това, което ще се прави – без големи обещания и ангажименти. Не би трябвало да очакваме от Пламен Орешарски екстравагантни решения.
- Вярвате ли, че г-н Орешарски ще успее през целия мандат да удържи популистките обещания на БСП – множеството работни места, увеличаването на доходите…?
Специално работните места не са популистко твърдение. Те ще са факт, когато икономиката на България заработи, поне с темповете сравними с водещите европейски държави. Ако се нормализира бизнес средата и се създадат предпоставки за връщане на чуждите инвеститори ще има и работни места – неща, които загубихме благодарение на некомпетентното управление на ГЕРБ.
- В плана "Орешарски" има и мярка "сваляне на цената на тока", но не е казано как ще стане…
Няма такава мярка… има мярка "задържане на цената"…
- Дори и така да е, смятате ли, че е възможно?
Секторът е дебалансиран. Докато нямаме точна яснота къде, колко и какви загуби се трупат и за начина, по който могат да бъдат спрени, не мога да се ангажирам с твърда позиция. По предварителни оценки месечните загуби, трупани в сектора, са 100 млн. лв. и очевидно трябва да се спрат с поемане на ангажименти от всички участници в процеса.
Но да се очаква намаление на цени и да се прави социална политика с енергетиката става опасно. Ако задържим ниските цени може да стоим на много топло през лятото и на много студено през зимата.
- Мислите ли, че ще мине предложения кабинет, след като БСП и ДПС имат 120 депутата?
Надявам се да мине, защото другата алтернатива е нестабилност, хаос и връщане на управлението във "велики ръководители" като Цветан Цветанов и Бойко Борисов.
- Приемаме, че кабинетът минава в Народното събрани. Смятате ли, че правителството ще издържи 4 години?
Много се надявам. България има нужда от спокойствие и предвидимост. Поне за 4 години.