"Златният стандарт" за ДДС пречи на малкия и среден бизнес
Становището е на Комисията за защита на конкуренцията
"Златният стандарт", според който фирмите, отговарящи на определени критерии, получават обратно надвнесения от тях ДДС в срок до 10 дни след подаване на искане за възстановяване, пречи на малкия и среден бизнес и ще постави в неравностойно положение новите компании, които навлизат в родния пазар. Това е становището на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Министерството на финансите и Националната агенция за приходите (НАП) се надяваха той да бъде въведен до края на май.
При анализа на критериите за „Златен стандарт" КЗК установи, че въвеждането му ще доведе до необосновано освобождаване от прилагането на общите срокове по ЗДДС само на ограничен кръг предприятия, като за тях ще са приложими по-кратки срокове за възстановяване на ДДС. "Златният стандарт" при така зададените критерии би поставил в неравноправно положение малките и средните предприятия, както и новонавлизащите предприятия на пазара, тъй като за тях няма да е изпълнено или условието за общ размер на исканията за възстановяване на ДДС, или условието за тригодишна данъчна история, е становището на КЗК.
Според КЗК представеният проект на „Златен стандарт" по ЗДДС би довел до повишаване на бариерите за навлизане на пазара, което ще рефлектира върху повишаване на концентрацията на определени пазари, с риск на тях да останат предимно предприятия с големи пазарни дялове. Подобно положение противоречи на основната цел на правото на конкуренцията, а именно - стимулиране на свободната инициатива в стопанската дейност, отваряне на пазарите и създаване на условия за навлизане на нови участници на съответните пазари.
Още през февруари от НАП обявиха, че има 12 критерия за покриване на изискванията за златния стандарт. Например компаниите трябва да имат регистрация по Закона за ДДС, която да не е прекъсвана. Освен това кандидатите трябва да общуват с данъчните предимно по електронен път. Те трябва да нямат влезли в сила наказателни постановления, да не са в несъстоятелност или ликвидация. Освен това компаниите трябва да са на печалба през последните три години и да липсват данни за рисково поведение. Друго условие е всяка фирма през този период да е подала най-малко четири искания за възстановяване на ДДС на обща стойност над 1.2 млн. лв. годишно.