Плевнелиев и Щонов отлитат за газови преговори в Азербайджан
Президентът и енергийният министър ще участват в церемонията по първа копка на Южния газов коридор
Командировка
Президентът Росен Плевнелиев ще посети Азербайджан за церемонията по първа копка на Южния газов коридор, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В състава на водената от държавния глава делегация е и служебният министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов.
Президентът ще разговаря с азербайджанския си колега Илхам Алиев. Двамата ще проведат среща на четири очи, след което са предвидени разговори между делегациите на България и домакините.
На 20 септември държавният глава ще присъства на официалната церемония по откриване на строителството на Южния газов коридор заедно с представители на ръководството на Албания, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, САЩ, Турция и Черна гора.
В рамките на визитата ще се проведат и двустранни разговори с азербайджанската страна, на които ще бъдат обсъдени ключовите въпроси за осигуряване диверсификацията на газовите доставки за България, региона на Югоизточна Европа и Европейския съюз (ЕС), както и реализацията на съвместни газови проекти.
„Изграждането на Южния газов коридор ще даде възможност за диверсификация на доставките за България, региона на Югоизточна Европа и ЕС, ще повиши сигурността на газовите доставки и ще намали високата енергийна зависимост на страната ни и на региона“, припомнят от „Дондуков“, 2.
С реализацията на проектите от Южния газов коридор на ЕС предстои да бъде осигурен маршрутът за договорените алтернативни доставки на синьо гориво от от находището „Шах Дениз 2“ в азербайджанския шелф в Каспийско море за страната ни през Турция и Гърция. Смята се, че първият проект от Южния коридор ще е Трансадриатическият газопровод (ТАP).
Това трябва да създаде конкуренция между различните източници и доставчици на природен газ за България, както и да свали монопола на руския „Газпром“. „По този начин ще се постигне и реалната либерализация на газовия пазар и ще се стимулира договарянето на по-конкурентни цени за българските потребители“, смятат от пресслужбата на държавния глава.
Българските проекти за междусистемни газови връзки сюжните нисъседки като Гърция (IGB) и с Турция (ITB) са неразделна част от инфраструктурата на Южния газов коридор на ЕС. Тази есен предстои да се вземе окончателно инвестиционно решение за изграждане на интерконекторната връзка от гръжкия Комотини до Димитровград. Очаква се газовата връзка между България и Гърция най-накрая да се изгради до 2016 г.