Понижение на лихвите ще има, но не веднага
Според финансистa Емил Хърсев по-ниската доходност по държавния дълг ще стимулира инвестициите и от там цялата икономика
Г-н Хърсев, възможно ли е наистина постигнатата ниска лихва по пласирания държавен дълг да доведе до сваляне на банковите лихви в страната?
Може да доведе, но не веднага. При това ниво на лихвата вероятно ще бъдем свидетели на поевтиняване. Постигнатата на аукциона нова лихва определя една нова скала, така да се каже. Тя ще се отрази върху всички вложения, ще се отрази и върху заемите. Този процес обаче не е автоматичен, той минава през количествена реакция.
Възможно ли е да забележим по-ниските лихви в срок от 2-3 месеца?
Малко вероятно. Това е твърде кратко време, за да започне такъв процес. Кредитирането е затруднено, така или иначе, заради затрудненията в банковия сектор. Това е изключително бавен процес и изключително тежък. По-скоро очаквам увеличение на кредитите към жилищния пазар, включително на чуждестранните инвестиции. Това ще доведе до увеличаване на ипотечното предлагане в страната.
Как увеличението при предлагането на кредити и падането на лихвите ще повлияе на инвестициите в България?
Ще подейства положително. При новата доходност инвеститорите ще идват, ще си напазаруват инвестиционни активи и ще чакат да продават на по-високи цени.
А това как ще се отрази на икономиката като цяло?
Би трябвало да се отрази добре. Предлагането на финансов ресурс при новата доходност ще увеличи предлагането на кредити, а това ще се отрази положително на цялата икономика.
Възможно ли е тогава да постигнем по-голям икономически ръст от 0.5%, 0.6% или 0.7%, каквито са последните прогнози както на българските, така и на международните институции?
Разбира се. Ние и в момента го имаме, но все още не сме разбрали, че го имаме.
Какво смятате за решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали основната лихва?
Това е поредният ход, който няма да донесе желания успех. Тези действия няма да доведат до реални ефекти върху икономиката.