С „Южен поток“ правителството утвърди руските корпоративни интереси
"Има и голяма тревога дали няма да се стигне до фалит на Българския енергиен холдинг", заяви председателят на „Движение България на гражданите" Меглена Кунева
С проекта „Южен поток" правителството утвърди руските корпоративни интереси у нас и показа, че е извън голямата външна политика. До броени дни във Вилнюс предстои сключване на споразумение между ЕС и Украйна за стратегическо партньорство и България отново не се възползва, за разлика от Полша, която добре е сметнала стратегическия си интерес, заяви днес на пресконференция лидерът на „Движение България на гражданите" Меглена Кунева. Тя беше категорична, че след удължаването на мароториума върху земята, „Южен поток" е следваща стъпка на отдалечаване на България от ЕС.
Правителството не е гарантирало спазването на добрите корпоративни практики от проектната компания, която ще притежава и управлява българската отсечка на "Южен поток", каза Кунева.
По думите на председателя на Движение „България на гражданите” не е ясно как са гаранитрани инетресите на "Булгартрансгаз", изплащането на дивиденти в полза на бюджета. Притеснително според Кунева е, че държавата приема руско финасиране, не е ясно договорена ли е клауза "доставяш или плащаш", както и защо за обществото договорът остава недостъпен.
„Настояваме за яснота при обществените поръчки, защото те са обявени само в рамките на две седмици, което по никакви критерии не издържа проверката на добрите практики”, посочи Меглена Кунева.
"Има и голяма тревога дали няма да се стигне до фалит на Българския енергиен холдинг. По отношение на облигациите на Българския енергиен холдинг, той ще натрупа дълг от 1 милиард и 500 милиона евро, който ще се акумулира заради тръбата, но разходът по лихвите на обслужването на дълга няма да бъдат покрити с дивидентите, които ще получим от проекта. Това е сума, която ще мине през нашите сметки", каза в заключение Кунева.