Shell получи разрешение да дупчи Арктическо море
Холандската компания засега притежава само временно разрешително, което поставя доста ограничения
Холандската петролна компания Royal Dutch Shell получи предварително разрешение да проучва и добива нефт и газ в Арктическо море. Компанията се надява, че ще може да започне да добива нефт от две находища в региона преди връщането на ледовете да са направили операцията невъзможна.
Вътрешният министър на САЩ Кен Саласар заяви, че Shell ще имат разрешение да дупчат за нефт, докато не започнат да пробиват маслодайните скали.
Даването на разрешение слага кулминацията на близо 7-годишната подготовка на компанията за тези действия. Според Shell в региона има потенциал за добив на огромни количества нефт, но много анализатори и еколози се опасяват, че добивът там носи голям риск за околната среда.
Вицепрезидентът на Shell Alaska Пийт Слейби обаче каза, че "ще бъде много, много трудно да се разработят кладенците, преди настъпването на крайния възможен срок, поставен от американското правителство. Поставеният срок е 24 септември за Чукотско море и 31 октомври за Бофортско море.
Предварителното разрешение дава право на Shell да пробива до 425 метра, което е едва една четвърт от дълбочината, която е нужна за да се достигне находището. По-дълбоко според Саласар ще може да се копае единствено, след като бъде получено постоянно разрешително.
Досега Shell е похарчила 4.5 млрд. долара за подготовка и разрешителни. Заради големите разходи холандската компания поиска от щатското правителство да удължи срока на разрешителното. Саласар обясни, че това не само, че няма да се случи, а и временното разрешение може да бъде отнето всеки един момент, ако бъдат установени нарушения.
Преди дни стана ясно, че руската държавна енергийна компания "Газпром" се отказва да разработва голямото газово находище "Щокман" (Shtokman) в Арктическо море. Според служител в компанията разходите са прекалено големите и правят неприемливо разработването на Shtokman, в което има 3.9 т. куб. м газ – повече от целия норвежки континентален шелф.