Технология на българска фирма ще работи в Япония
Икономическият министър ни хвали в Токио
Разработената от българската фирма "Волаком" иновативна система за автоматично засичане и прогонване на птици от периметъра на пистите за кацане на летищата ще заработи и по японските аерогари. Това стана ясно днес след проведена бизнес среща в Токио между мениджмънта на българската фирма и японската Daiichi Jitsuhyo Co (DJK), на която присъства и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, съобщиха от пресцентъра на МИЕТ. Добрев е изтъкнал ползите от системата пред японската компания.
"Волаком" има патент за системата си за 146 държави. Технологията вече e закупена за ползване на летище John F Kennedy в Ню Йорк и през месец март ще започне разполагането на апаратурата.
В Япония има 99 летища, като на най-голямото от тях - Ханеда, се случват над 260 инцидента с птици на година. Това заплашва сигурността на пътниците, но и нанася повреди по самолетите, които струват милиони евро и загуба на десетки летателни часове. DJK ще партнира на "Волаком" за реализацията на иновативната технология в Япония. За да се задоволи търсенето от японския пазар, ще бъдат направени допълнителни инвестиции в нови мощности в размер на 70 млн. евро, стана ясно по време на срещата. Инвестицията ще разкрие 80 нови високоплатени работни места за български инженери и проектанти.
Изнасянето на технологията за Япония ще реализира експорт от България в размер на десетки милиони евро на година. По думите на Делян Добрев проектът на компанията ще получи сертификат клас А и тя ще се възползва от преференциалните условия по Закона за насърчаване на инвестициите.
Делян Добрев представи и предимствата на България като инвестиционна дестинация пред японския зам.-министър на икономиката, търговията и индустрията Набухико Сасаки. В рамките на посещението си в Токио Добрев се срещна и с председателя на японската бизнес федерация "Ниппон Кейданрен" и на компанията "Сумитомо Кемикъл" Хиросама Йонекура. В японската бизнес федерация членуват над 1300 водещи компании, 130 индустриални асоциации и 47 японски регионални икономически организации.