Токът ще поскъпне при 20% такса за ВЕИ производителите
Енергията от слънце вече е по-евтина от тази на топлофикационните централи, категорична е Меглена Русенова, председател на Управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация
- Г-жо Русенова, как би се отразила на производителите на възобновяема енергия таксата от 20% върху приходите, ако хипотетично приемем, че предложението бъде прието и таксата се въведе?
Това ще означава ликвидиране на сектора, който произвежда "зелена" енергия, защото двете мерки в законопроекта на "Атака" – ограничаване на работата на слънчевите и вятърните централи от една страна и на второ място облагането с 20% на вече намалените заради ограничението приходи, означава фалит за проектите. Почти 100% сме финансирали проектите си в слънчеви и вятърни централи на база проектно финансиране от различни кредитни институции – от български и чуждестранни банки.
Проектите са изчислени на база 20 години срок на експлоатация и между 10 и 15 години срок за изплащане на заемите. В този период на изплащане на кредитите имаме много ясни параметри на изплащане. Финансирането е базирано и на преференциалната цена, на която продаваме произведената електроенергия. Предложението за ограничаване на работата от една страна и на второ място – облагането с такса от 20%, означава, че практически няма да можем да изпълняваме ангажиментите си към банките.
- Защо се предлагат тези промени?
Предложението на "Атака" категорично е силно лобистко. То се прави в интерес на други – конвенционални производители и обслужва интересите единствено на старата енергетика от средата на миналия век.
Няма европейска директива, няма европейска държава, която да налага подобни дискриминационни мерки, а напротив – развитието на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) е стратегически приоритет на Европейския съюз (ЕС) в сектор енергетика. Могат да се дадат редица примери в подкрепа на това твърдение, сред които последните решения на правителствата в Германия и Франция. Подписаният коалиционен договор в Германия ясно се казва, че Германия ще продължи активно, както и досега, да развива ВЕИ, като гарантира законните и легитимно направени до момента инвестиции в сектора. Гарантират се и параметрите, при които те са били направени.
- Казахте лобизъм... кой сектор визирате, чие лоби е надделяло?
В момента не бих искала да се ангажирам с конкретно твърдение. Не за друго, а защото мисля, че голяма част от българските гражданите могат да си направят извод за какво лобира "Атака" и чии интереси защитава.
При всички случаи ВЕИ секторът е най-прозрачният в българската икономика и в енергетиката ни конкретно. Неговото ликвидиране ще доведе до запазване на пълната мъгла в енергетиката и явно ще разчисти мястото за нови грандомански политически проекти в енергетиката. Свидетели сме, че за тях решенията се взимат необосновано икономически и реално подобни политически, а не икономически, решения в енергетиката доведоха до задлъжняване на държавната енергетика с над 4 млрд. евро.
За съжаление подкрепа за предложението на "Атака" ще доведе до катастрофа не само в българската енергетика, но и в българската икономика, защото ще прогони всички частни инвеститори.
- Вашият ток е най-скъпият в микса. Не се ли предлага въвеждането на таксата от 20%, за да се изравнят нивата?
Не съм съгласна, че произвежданата от слънчеви и вятърни централи електроенергия е най-скъпа. Напротив. Трябва обаче много точно да се направи анализ и да се изчислят всички разходи, които имат конвенционалните производители. Само тогава може да се каже обективно коя енергия колко струва и става пределно ясно, какво е във всички държави от ЕС, че конвенционалните производители са най-скъпите.
- Защо тогава цената на тока от тях е ниска?
Ниската цена е привидна. Ние плащаме през субсидирането, например за топлофикационните централи. А т.нар. "крос субсидиране" е и забранено. Това беше изтъкнато в докладите на Европейската комисия (ЕК) и Световната банка (СБ) още през май – че има нарушаване на европейското законодателство за "крос субсидиране". Забраненото е веднъж да плащаме за топлинна енергия, а след това и за електрическата от топлофикационните централи.
Много важно е да се отбележат екологичният и здравният ефект за хората от замърсяващите производства. Във всяка европейска държава, когато се смята цената от "кафявите" централи се смятат и разходите, които обществото прави за екология и здраве. Така се формира обективната цена. Анализ на Европейската агенция за екология и здраве показва, че за 2012 г. най-скъпата въглищна електроцентрала в Европа е "ТЕЦ Марица-изток II". Всички ние, българските граждани, знаем, че дишаме най-мръсния въздух в Европа.
- Имате ли изчисления колко ще е загубата за сектора, в който работите?
Можем да изчисляваме загубата ако говорим за печалба. По нашите проекти нямаме печалба до десетата или петнадесетата година от реализацията им. Затова, в случая, говорим за одържавяване на частен капитал и фалит.
Това решение е изключително необосновано икономическо и вредно за българската икономика, защото ще изгони не само всички инвеститори, които са се доверили на българската енергетика, но ще изгони и всички инвеститори от българската икономика.
Необосновано е и по друга причина – ако в момента един фотоволтаичен парк се присъедини към електропреносната мрежа на страната, изкупуването на ток от него ще струва 185 лв. на MW. За сравнение – в момента цената, на която се изкупува електроенергията от топлофикационни централи е 285 лв. Абсурдно е сега, когато цените на ВЕИ мощностите и изкупуването на тока от тях са намалели, да се спира и ликвидира този сектор. Това дава възможност на българските граждани да плащат по-ниска цена на тока. Затова казваме, че с това решение цената на тока за българските граждани реално ще се повиши.
- Днес готвите протест. Какво очаквате да постигнете с него?
Очакваме да бъдем чути. Очакваме всички народни представители, които споделят европейските ценности, които споделят принципите на българската Конституция за неприкосновеност на частната собственост, равнопоставеност на всички стопански субекти, всички народни представители, които искат българската икономика и енергетика да се модернизира, да гласуват против предложението на "Атака".
Очакваме да бъде чута и международната инвестиционна общност в България. От Българо-италианската търговско промишлена камара вчера излязоха с много остра декларация към институциите в защита на "зелената" енергия.