Въвеждат данък "пустееща земя"
Земеделското министерство ще изготви предложение за законови промени, обяви министър Греков
Да се въведе данък върху пустеещите земи, ще предложи Министерство на земеделието и храните. Това обяви министърът проф. Димитър Греков, който присъства на кръгла маса за земеопазването, съобщава Стандарт.
"До края на май месец ще направим експертна група, която да работи върху законодателни промени, свързани със земеползването. Готов съм да създадем работна група за закона за комасацията", обясни министърът. И изтъкна, че законът е доста закъснял и е трябвало да се направи още през 90-те години.
„През последните години е направена особено голяма крачка в обработването на земите. Пустеещите земи са много малък процент от тези, които не се обработват. За съжаление, 60 000 дка са част от тези бели петна и част от тях се използват незаконно. Получените средства от тях в общините са около 15 – 16 млн. лева, което е незначително, ако се използват законосъобразно", каза Димитър Греков.
"Ако се одобри ще има данък върху земята. Беше поставен и въпроса за данък върху рентата, но засега това е само предложение. Данък върху пустеещата земя трябва да има и ще направим такива предложения. Засега не съм обмислил този въпрос, но съм категоричен, че върху пустеещата земя трябва да има такъв данък", каза Греков.
"В Министерството на земеделието и храните работим по изграждането на регистър за земите. Амбицията ни е да съберем цялата информация за собствеността и ползването на земите в единен портал”, каза още министър Греков по време на кръглата маса „Проблеми и перспективи пред земеползването в България”. Той допълни, че регистърът ще включва данни за позлзването на земите, за арендните договори, като се работи и за включване на различни карти и информация.
Министър Греков припомни, че след възстановяването на собствеността върху земеделските земи, средният размер на парцелите е намалял до 5.5 дка, което затруднява управлението им и повишава разходите на стопаните. „За решаване на този проблем прилагаме два подхода – насърчаваме уедреното ползване и комасацията”, обясни министърът.
Той посочи, че политиката по управлението на Държавния поземлен фонд е за дългосрочно отдаване под аренда на държавните земи. За последните години отдаването на обработваеми земи от Фонда е нараснало два пъти и достига 1 млн. дка. Земите се отдават под аренда с различни срокове в зависимост от културите. „Съществуват не малък брой договори за трайни насаждения със срок 20 и повече години”, каза проф. Греков.