Александър Вучич призова за единен пазар на Балканите
Страните от Западните Балкани обаче имат много гранични спорове за решаване, които са пречка пред идеята
Сръбският президент Александър Вучич призова страните от Западните Балкани да изгладят различията си и да създадат единен пазар, за да привлекат така нужните им чуждестранни инвестиции, пише Euractiv.
Въоръженият конфликт на Балканите приключи преди повече от 18 години, но пет от държавите, които се появиха след разпада на бивша Югославия – Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, Косово и Сърбия – все още имат гранични спорове за решаване.
И петте, заедно с Албания, се надяват да се присъединят към Европейския съюз. От Брюксел ги призоваха да си решат териториалните спорове преди влизането си в Блока, но досега по въпросните спорове е постигнат малко напредък. Именно затова сръбският държавен глава каза по време на бизнес форум в босненския град Мостар, че всичките шест държави трябва да работят в по-тясно сътрудничество за създаването на по-добър инвестиционен климат.
„Разделяйки се на малки държави и на дори още по-малки пазари, ние нямаме към какво да се стремим и на какво да се надяваме. Единственият ни шанс да догоним останалата част от света е да създадем много по-голям пазар в бъдеще”, заяви Вучич.
По думите му икономическото сътрудничество би спомогнало за изграждане на стабилност и мир в региона, в който продължаващото етническо напрежение все още пречи за икономическия напредък. „Такъв пазар би привлякъл повече инвеститори, по-големи проекти, ще създаде работни места и ще подхрани растеж и развитие”, добави сръбският президент.
Идеята за балкански единен пазар, който би премахнал бариерите пред свободния поток продукти и услуги, от известно време насам е популяризирана и от Европейската комисия. Миналия юни ЕК заяви, че се надява споразумение за такъв пазар на Западните Балкани да бъде сключено до 12 юли 2018 г. Изказването дойде по повод предстоящата по онова време среща между европейските лидери в град Триест, Италия.
За да създадат единен пазар Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, Косово, Сърбия и Албания трябва да премахнат ограниченията пред свободното движение на стоки и хора и да хармонизират данъците си, коментира още Вучич. Според него тези мерки биха могли да привлекат до 15 млрд. евро инвестиции през идните години, което е три пъти повече, отколкото са в момента.
Въпреки думите на Вучич, за да участва в изграждането на един потенциален единен пазар, Сърбия трябва да реши всичките си настоящи проблеми с Косово. Въпреки посредничеството на ЕС, двете държави са постигнали слаб напредък в затоплянето на отношенията помежду си – Белград все още отказва да признае независимостта на Косово.
Идеята за единния пазар получава смесени реакции в региона. Някои от страните от Западните Балкани се опасяват, че този пазар би могъл да е доминиран от Сърбия.