Антимонополната комисия развали поръчка на „Софийска вода“
Концесионерът на столичното ВиК поставя неясни и несправедливи условия, отсече Комисията за защита на конкуренцията
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени като „незаконосъобразно" решението на изпълнителния директор на „Софийска вода” АД, за откриване на обществена поръчка с предмет „Охранителна услуга – охрана с технически средства, физическа охрана и въоръжена охрана”, информираха от пресслужбата на антимонополния орган.
От КЗК поясниха, че става дума и за 3-те обособени позиции по обществената поръчка. „Проучването установи, че възложителят е разписал няколко дискриминационни и необосновано ограничаващи икономически и технически възможности към участниците, които не са съобразени с принципите на Закона за обществените поръчки (ЗОП)“, поясниха оттам.
На първо място КЗК приема за „ограничително“ условието, според което кандидатът следва да притежава „собствен“ Денонощен Мониторинг Център (ДМЦ). „Възложителят е изброил минималните изисквания за неговите възможности и капацитет, като е изключена възможността за използването на такъв център на базата на друго правоотношение - когато кандидата няма свой денонощен мониторинг център или ще ползва услугите на друг. С поставеното изискване участниците да разполагат със собствен изграден ДМЦ, възложителят необосновано е ограничил участието на лица в настоящата поръчка“, аргументират се от КЗК.
КЗК приема за „незаконосъобразно“ и заложеното от възложителя „неопределено изискване по отношение броя служители, необходим за охрана на обектите, което поставя кандидатите в невъзможност да оферират цена за изпълнение на поръчката“. „В цената следва да бъдат включени всички разходи, включително единична месечна цена за съответния клас длъжност, брой охранители и месечна цена в лв. без ДДС“, категорични са антимонополистите.
От КЗК са категорични, че „поставеното от възложителя условие за наемане на по-голям брой служители при необходимост прави невъзможна обективната преценка за стойността на услугата, която следва да бъде съотношение между броя на охранителите и цената за един охранител“. „Евентуалното увеличаване на броя на охранителите с неясно колко лица означава поемане за своя сметка от страна на изпълнителя на част от услугата, което е недопустимо и противоречи на принципа за възмездност на договорите за обществени поръчки“, обобщават от КЗК.
Агенция Икономика (Economic.bg) преди месеци писа за мащабна схема в "Софийска вода", по която бе подписан без съответни конкурси спорен договор с фирми близки до "Титан" за проектиране на част от столичната водопроводна мрежа (вижте в "Свързани новини").