Апарат на НАСА се разби умишлено в астероид с 22 500 км/ч (видео)
Целта на теста бе да се изпробва метод на планетарна защита срещу потенциални камъни убийци
Космически апарат на НАСА се вряза умишлено в астероид с невероятна скорост и успя да го отклони от орбитата му. Тестът със сондата DART демонстрира как Земята може да бъде защитена от потенциално опасни камъни убийци в бъдеще. Той ще предостави важни данни, които ще са от полза за по-добра подготовка в бъдеще.
Преднамереният галактически удар понесе безобидния астероид „Диморфос“, намиращ се на 9.6 милиона километра от Земята. Космическият апарат Double Asteroid Redirection Test (DART) се блъсне в него със скорост от 22 500 км/ч.
Телескопите по света и в космоса се насочиха към една и съща точка в небето, за да уловят спектакъла. Ударът бе очевиден и доказателство за това е внезапно спрелият радиосигнал DART. Въпреки това ще отнеме дни или дори седмици, за да се определи колко е променен пътят на астероида.
Влязохме в нова ера, в която потенциално сме способни да се защитим от опасен сблъсък с астероид“, обяви директорката на отдела на НАСА за планетарните науки Лори Глейз.
По-рано през деня администраторът на НАСА Бил Нелсън напомни на хората в Twitter, че „Не, това не е филмов сюжет“ и добави в предварително записано видео:
Всички сме го виждали във филми като „Армагедон“, но залозите в реалния живот са високи.“
Повече за мисията
Мисията на стойност 325 милиона долара бе първият опит да се промени позицията на астероид или друг естествен обект в космоса. Целта на теста е да бъде променена орбитата му – с малко, но достатъчно, за да може да бъде използван този метод за спасяване на Земята от евентуален фатален сблъсък.
160-метровият астероид „Диморфос“ всъщност е спътник на по-големия „Дидимос“, около който досега обикаляше за 11 часа и 55 минути. Заедно те кръжат около слънцето в продължение на векове, без да заплашват Земята, което и ги направи идеални мишени за теста.
Апаратът DART пък бе пуснат миналия ноември, изведен в космоса от Falcon 9 на SpaceX. Той бе навигиран до целта си с помощта на нова технология, разработена от лабораторията по приложна физика на университета „Джон Хопкинс“.
Вградената камера на DART, ключова част от тази интелигентна навигационна система, фиксира „Диморфос“ едва час преди удара. Постепенно той се издигаше на екрана, докато не го изпълни целия. Замръзването му на последния кадър бе знак за случилия се удар. След това радиопредаването приключи.
Тестът бе скромна сцена в сравнение с катастрофалните сценарии на научно-фантастични филми като „Армагедон“. Мисията за „планетарна защита“ обаче изпробва за първи път метод за неутрализиране на потенциално опасен астероид.
Смята се, че динозаврите са изчезнали преди 66 милиона години именно след като Земята се сблъсква с голям астероид с диаметър около 10 километра.
Орбитата на Земята се пресича с тези на близо 30 хиляди астероида от всякакъв размер. Засега няма индикации, че някой от тях може да заплаши нашата планета през следващия един век. Все пак не всички астероиди са проучени.
Учените са засекли почти всички с диаметър един километър и повече. Това обаче важи само за 40% от тези с диаметър 140 метра и нагоре, които са в състояние да опустошат цял регион.
Нашата най-важна задача е да открием тези липсващи астероиди“, каза Линдли Джонсън от отдела на НАСА за планетарни науки. Той се аргументира, че колкото по-скоро бъдат засечени те, с толкова повече време ще разполага човечеството, за да намери начин да се предпази.
„Това е много вълнуващ период... за историята на космическите изследвания и дори за историята на човечеството“, заяви ученият от НАСА. Той определи мисията на DART като ключова първа стъпка в тази посока.