АПИ обяви обществени поръчки за 2.6 млрд. лв.
Пътната агенция ще даде парите за ремонт и поддържане на републиканските пътища в страната за следващите 3 години
Агенция "Пътна инфраструктура" обяви обществените поръчки за текущ ремонт и поддържане на републиканските пътища в страната за следващите 3 години. Общата прогнозна стойност на 7-те поръчки е 2.371 млрд. лв. без ДДС. Дейностите, предмет на обществените поръчки, ще се финансират от държавния бюджет и в съответствие с разчетените в бюджета на АПИ средства за всяка година.
Пътната агенция е обявила обществена поръчка и за възстановяване, ремонт, доставка и монтаж на ограничителни системи за пътищата по републиканската пътна мрежа. Стойността й е над 253 млн. лв. без ДДС, а срокът на договорите отново е 3 години. Поръчката е обособена в няколко позиции за различните областни пътни управления.
Обществените поръчки са за поддържане на автомагистралите „Хемус", „Тракия", „Струма" и „Марица", както и за пътната мрежа в шестте района за планиране - Северозападен, Северен централен район, Североизточен, Югоизточен, Южен Централен и Югозападен район. За всеки от регионите поръчките са разделени в няколко обособени позиции – за всяко областно пътно управление.
За Северозападен район обществената поръчка е на обща стойност 333 696 050 лв. без ДДС за поддръжка на пътища с дължина 3 399 км., а фирмите подават оферти до 10 май.
За Северен централен район обществената поръчка е с прогнозна стойност от 286 007 525 лв. без ДДС за поддръжка на пътища с дължина 2 964 км. Фирмите подават оферти до 9 май.
За Североизточен район обществената поръчка е на обща стойност 246 777 750 лв. без ДДС за поддръжка на пътища с дължина 2 569 км. Фирмите подават оферти до 5 май.
За Югоизточен район обществената поръчка е за 295 522 500 лв. без ДДС за поддръжка на пътища с дължина 3 067 км. Фирмите подават оферти до 5 май.
За Южен централен район общата индикативна стойност на обществената поръчка е 378 467 700 лв. без ДДС за поддръжка на пътища с дължина 3 815 км. Фирмите подават оферти до 9 май.
За Югозападен район индикативната стойност на обществената поръчка е 358 092 500 лв. без ДДС, като ще се поддържат пътища с обща дължина от 3 086 км. Фирмите подават оферти до 10 май.
Поддържането на автомагистралите „Хемус", „Тракия", „Марица" и „Струма" в следващите три години прогнозно ще струва 418 852 500 лв. без ДДС. Фирмите подават оферти до 11 май.
Сумата е разпределена за над 104 км от "Хемус" на територията на областните пътни управления София и Ловеч, с прогнозна стойност 75 392 500 лв. без ДДС, а за територията на ОПУ Шумен и ОПУ Варна индикативната стойност е 52 млн. лв. без ДДС. Дължината на отсечката е 111 км.
За цялата дължина на магистрала „Тракия" - близо 407 км, които преминават през територията на областните пътни управления София, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Ямбол и Бургас, прогнозната стойност за трите години е 183 960 000 лв. без ДДС.
За тригодишната поддръжка на 135-те км от магистрала „Марица" прогнозната стойност е 72 250 000 лв. без ДДС. Магистралата е на територията на ОПУ Стара Загора и ОПУ Хасково.
За поддържането на АМ "Струма" в участъка от км 56+170 до км 166+500 (от тунел „Блатино" до Кулата) на територията на ОПУ Кюстендил и ОПУ Благоевград прогнозната стойност е 35 250 000 лв. без ДДС. Дължината на отсечката е над 98 км.
За поддържането на 56-километровия участък от „Струма" от София до тунел „Блатино" вече е сключен временен договор за поддръжка на магистралата за следващите 5 месеца.
Изпълнителите ще осигуряват дейностите по поддържането на републиканските пътища – текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации. В текущия ремонт е предвидено отстраняване на отделни повреди по пътното платно, възстановяване на разрушени отводнителни съоръжения, ремонт на пукнатини и неравности по пътното платно, запълване на фуги на пътни съоръжения, укрепване на откоси, профилиране и оформяне на банкети, почистване на малки свлачища, срутища и наноси, ежемесечно почистване на битови отпадъци в обхвата на автомагистралния участък и др.
Заложените гаранционни срокове на изпълняваните работи са: за ръчно изкърпване на единични дупки и деформации в настилката с плътна асфалтобетонова смес – шест месеца; за машинно изкърпване на единични дупки и деформации на настилката с плътна асфалтобетонова смес – две години; за машинно полагане на плътна асфалтобетонова смес – 3 три години.
В поръчката са заложени изисквания за осигуряване на качество на изпълнението и приемане на извършената работа на база лабораторни измервания от сертифицирана лаборатория. Резултати от измерванията бъдещият изпълнител на поръчката ще трябва да осигурява при изпълнението на целия договор, за всеки един вид дейност, която подлежи на изпитване, съгласно нормативните документи. Конкретни изисквания са посочени и при изпълнението на дейностите, свързани с пасивната пътна безопасност, каквито са премахването на крайпътната растителност за по-добра видимост на шофьорите и почистването на пътните принадлежности.
Припомняме, че до обявяването на новите поръчки се стигна след като миналата година стана ясно, че действащите договори ще бъдат прекратени, защото са надскочили стойността си многократно. Така сегашният регионален министър изпадна в патова ситуация и поиска помощ от НС, което да позволи плащанията по сегашните договори и удължи прекратяването на сроковете им от юни до септември, така че АПИ да има време да сключи новите договори. Сегашните 5-годишни договори са на стойност над 700 млн. лв., но за последните две години АПИ е възлагала работа на фирмите за 3.3 млрд. лв.