ArcelorMittal продаде стоманодобивните си предприятия в Европа
Купувач е базираната във Великобритания Liberty Steel на Санджийв Гупта
~ 2 мин.
Индийският производител на стомана ArcelorMittal, който е и най-големият в света, продаде активите си в Европа. Купувач е базираната във Великобритания Liberty Steel на инвеститора Санджийв Гупта, а цената на придобиването е 740 млн. евро, пише Financial Times. Това е най-голямата сделка в сектора и е продиктувана от трудния европейски пазар, където търсенето е слабо, а производителите са притиснати от евтиния внос.
Сделката превръща Liberty в един от най-големите производители на стомана в световен мащаб, който през последните четири години придобива предприятия в Европа. В момента групата притежава седем големи стоманодобивни компании на Стария континент, в които работят 14 хил. души и снабдяват най-големите европейски индустрии – от космическата до автомобилната.
Заводите на ArcelorMittal в Европа имат капацитет от над 10 млн. тона годишно и Liberty има за цел да увеличи продажбите с 50% през следващите три години, съобщиха от компанията.
Алиансът GFG, който притежава Liberty, има фабрики, топилни пещи и мини по целия свят. Империята на Гупта се разпростира в 30 държави и осигурява работа на 30 000 души.
„Това са големи активи за нас, но те са малки за ArcelorMittal. Можем да посветим повече време и енергия на тях, за да ги накараме да работят по-усърдно“, коментира Джей Хамбро, главен инвестиционен директор в GFG Alliance. „Тези предприятия ни дават необходимия мащаб, за да бъдем истински глобален претендент“, добавя той.
Въпреки че все още е частна, GFG обмисля листване на фондовата борса в САЩ и вече е наел Credit Suisse за консултант.
През април Liberty получи одобрение от ЕС за придобиването на активите на ArcelorMittal, след като Европейската комисия установи, че компанията е подходящ купувач и че сделката не създава проблеми с конкуренцията.
Сделката ще позволи на Liberty да доставя пълна гама от готови стоманени продукти, включително плочи и горещо валцувани рулони.
„Тези предприятия ще формират ключова част от нашата глобална стратегия за стоманодобивната промишленост, за изграждане на устойчив стоманен бизнес, с напълно интегрирана верига за създаване на стойност - от суровините до висококачествените готови продукти, които се разпространяват на висококачествени пазари“, коментира Санджийв Гупта.