Бактерии чистачи за по-здрав свят
Знания и осъзнатост ще проправят пътя към здравословен и здравомислещ начин на живот
Можем ли да спрем негативното въздействие върху екосистемите и съсипването на планетата? Има ли способ, с който да изчистим пристанищата, районите с тежка промишленост, участъците около натоварените пътни магистрали, но също всяко замърсяване с биологични и други отпадъци? Разбира се, че да – е отговорът на Стоян Ташков, представител на Bioma за България.
С него ще проучим възможностите да впрегнем бактерии да работят в полза на хората и на почвата, за да имаме по-чиста среда. С такъв естествен процес природата се възстановява. Да използваме този природен механизъм. Това, което Стоян Ташков вече четири години прави, помага да се формира ново отношение към света, в който живеем. Ето как...
Преди време започнал да търси възможности за устойчив бизнес с перспективи за години напред. Той е търговски директор на голяма западна корпорация, но искал да се развива и отвъд това. Машинен инженер и доскоро преподавател в Техническия университет, пожелал да има такова хоби, което да е бизнес, носещ не само приходи, но и удовлетвореност и реални ползи. Когато заради пандемията много от световните бизнес форуми дадоха свободен достъп до своите събития, той бива привлечен от идея с голям екологичен потенциал – използването на бактерии чистачи.
Скорост
Генерирането на отпадък става с все по-висока скорост и природата не може толкова бързо да се справи. Пречиствателните станции се задъхват. Едно от първите решения, които Стоян Ташков прилага в България, е свързано с утилизацията на отпадъка именно в пречиствателна станция. Тази шлака може да се използва в земеделието, но след съответна обработка. Третирането се прави с бактерии, извлечени от природата, а не изкуствено създадени. Тези щамове живеят в почвата и спомагат за превръщането в хумус на естествените животински и растителни отпадъци. Миксовете работят в синергия, тъй като битовите отпадъци са многокомпонентни и са силно замърсени с тежки метали, битови препарати и всичко, което си изсипва в канализацията. Това в известна степен може да се преработи и да се приведе във вид, подходящ за усвояване от кореновата система на растенията. Колкото отпадъкът е по-силно химически замърсен, толкова повече време е нужно да се разложи.
Когато храната свърши
Има бактерии, които се хранят с въглеводороди и те може да почистват петролни разливи в почва, пясък и вода. Бактериите изяждат петролния продукт и когато „храната“ свърши, те умират. По този начин се почистват редица пристанища в Западна Европа и другаде по света. Тези бактерии са пробиотици, а не зловредни микроорганизми. Те редуцират патогените в битовите отпадни води в пречиствателните станции, за да не се превърнат в причинител на сериозни заболявания. Малките пречиствателни станции на хотелските комплекси и предприятия, единичните септични ями на частните домове също може да се третират с бактерии. С тяхното активно „участие“ намалява отпадъкът, отделят се газове, които може да се уловят от специални инсталации и да се използват за отопление.
Торене
Създаването на безопасен тор е плюс – срещу неголям разход за бактериите. Ако отпадъците просто се заравят някъде, може да има негативен ефект върху подпочвените води, въздухът също ще се замърсява. Произведеният чрез компостиране тор може да се продава и от това да се печели. Третираните чрез бактерии отпадъци от животинските ферми биха могли да наторяват два пъти по-голяма площ поради повишаване на ефективността от използването им. Ускорява се процесът на „зреене“ на торта, но се разширява и обхватът на нейното приложение. Бактерии чистачи може да заменят изгарянето на умрели животни във фермите, но за да се позволи това, е нужна законодателна промяна.
Отговорно съзнание
Не сме сами – планетата е за всички. Време е да развием отговорно колективно съзнание, което да мисли каква земя оставяме в наследство на децата си. Земеделските производители ни дължат по-отговорно отношение и някои вече заменят химическите препарати с естествени бактериални щамове, които се грижат за здравето на растенията и почвата. Така се подобрява и имунната система на растенията, с което отпада необходимостта от пръскане с химически средства. Естествено гледаното стопанство може да даде сходни добиви с конвенционалните способи, но екологичният ефект е несъизмерим. Така запазваме пчелите, но и цялото биоразнообразие. Превключването от един вид земеделие към друг е напълно естествено, но се иска осъзнаване. Има например способ за пречистване на почвата с растение, подобно на коноп, което изсмуква вредните компоненти, след изкореняването на тези насаждения, може да се отглеждат различни култури. Съществува технология, по която изкоренените растения се оползотворяват, като се превърнат в изолационни плоскости.
Личен пример
С използването на бактерии домакинството живее екологично, то превръща отпадъка в тор и върти цикъл, който помага на природата. Стоян Ташков дава пример от своето домакинство – целият органичен отпадък се преработва в компостер и се използва в градината. В специален сандък се поставят хранителните остатъци, третират се с бактерии и само в рамките на два месеца има хумус. „Работници“ са бактерии, гъбички и други микроорганизми, които действат в синергия. Тази пролет ще монтира и микроинсталация, която да улавя газа. Бактериите са най-екологичният начин за почистване на канализацията, лошият мирис също изчезва до появата на нови патогени. Използването на агресивни препарати като белина обаче убива тези невидими приятели на нашето здраве. Има бактерии, с които се премахват плесени, мухъл, животински миризми. Определени щамове се хранят с такива образувания и по естествен начин става почистване и обезмирисяване.
Първата стъпка
Да направим света по-чист – е твърде голяма амбиция, казва Стоян Ташков. Според него като първа стъпка може да започнем от своя дом. Ако всеки замърсява по-малко и е отговорен към своя отпадък, светът ще стане по-чисто място. Ако хората са по-информирани за отпечатъка върху планетата, който оставят чрез своето живеене, то и картината ще е по-различна. Всички забравяме за кръговрата в природата, не си даваме сметка, че това, което причиняваме на околната среда, рефлектира върху нас самите. Ако прекъснем порочните практики, то природата ще е по-чиста и хората ще са по-здрави. Чистата храна лекува, но чиста храна няма, ако земята и въздухът не са чисти. Знания и осведоменост ще проправят пътя към здравословен и здравомислещ начин на живот.