България е първа в Европа по инвестиции в аутсорсинга
Дуалното обучение ще насърчи младежката заетост, смята Лукарски
За 2015 г. България е на 3-о място в света и първа в Европа по
привлечени преки чуждестранни инвестиции в аутсорсинг сектора.
Този факт изтъкна министърът на икономиката Божидар Лукарски по време на годишната конференция на Европейската аутсорсинг асоциация, която се провежда в София, предаде репортер на Economic.bg.
„Европейската аутсорсинг асоциация избра София за мястото, на което да обяви началото на инициативата си за въвеждане на световен стандарт в аутсорсинг индустрията. Това е доказателство за успешното развитие на сектора в България и заслужено признание за страната ни, която беше обявена за аутсорсинг дестинация на годината за 2015 г.“, посочи Лукарски.
Според него това начинание ще осигури положителен растеж на аутсорсинг индустрията в глобален мащаб и ще повиши репутацията на сектора чрез въвеждането на стандартизирани квалификационни програми на всеки етап на предоставяне на аутсорсинг услуги.
Очаква се стандартът да се възприеме в световен мащаб, като към тази инициатива се присъединяват Русия, Китай, Испания, САЩ, Южна Африка, Египет, Албания и Полша.
По думите му страната ни е добро място за правене на бизнес и има много икономически предимства, които да предложи на чуждестранните компании. България се развива успешно като перспективна дестинация за инвестиции в ИТ и аутсорсинг индустрията.
България заема 12-о място в класация за най-привлекателните държави за инвестиции в областта на глобалните услуги за 2016 г. Единствената европейска държава пред нас е Полша.
Секторът на информационните и комуникационните технологии и този на аутсорсинг и бизнес услугите са основен двигател за отваряне на работни места у нас. Предимствата на този сектор убедиха редица световни компании да изберат страната ни за своята дейност.
Дуално обучение е начинът за излизане от кризата на пазара на труда и недостига на квалифицирана работна сила. Това е една от ефективните мерки за насърчаване на младежката заетост.
Дуалното обучение ще допринесе за повишаване ефективността на бизнес средата и привличането на нови инвестиции, особено в областта на аутсорсинга. Вече се работи по конкретни инициативи в рамките на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, а първите мерки трябва да бъдат реализирани през учебната 2017/18 г., посочи министърът.
На дуалното образование се отделя такова голямо внимание, тъй като европейските страни с подобна система на обучение като Швейцария, Германия и Австрия имат най-ниската младежка безработица в Европа.