България изостава в областта на иновациите
Представители на науката и бизнеса взеха участие в международен форум
България трябва да вземе пример от дългогодишния опит и експертизата на Южна Корея в областта на образованието, иновациите и науката. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски в поздравителното си съобщение при отриването на международния форум "Корейският опит в иновациите, образованието и науката за България", който се проведе днес в Гранд Хотел София, предаде репортер на Economic.bg.
България отпразнува 25 години от началото на дипломатическите си отношения с Южна Корея.
Събитието, което имаше за цел да събере представители на академичната общност, на бизнеса и на правителствата на България и Южна Корея, беше организирано от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и посолството на Република Корея в България и се проведе под патронажа на президента Росен Плевнелиев.
Усред участниците бяха посланикът на Република Корея Шин Менг-хо, проф. Николай Денков - зам. министър на образованието и науката, Румяна Коларова, секретар на Президента на Република България, и Ираван Хира - генерален директор на Hewlett Packard България.
Събитието демонстрира успеха на една от най-иновативните икономики в света през погледа на проф. Джу Хо Лий, министър на образованието, науката и технологиите на Република Корея между 2010 и 2012 г., д-р Сангхун Ан, старши икономист от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), г-н Крис Чунг, генерален мениджър на Samsung Electronics България и д-р Хонг-бум Ким от Корейски иновационен център в Брюксел.
Страната ни трябва да наблегне повече на иновациите и научноизследователската дейност, както в образованието, така и в индустрията, а пропастта между бизнеса, висшите учебни заведения и правителството трябва да бъде преодоляна по-скоро, бяха единодушни участниците в дискусията.
Средствата, които се отделят, и цялостното развитие на иновационната среда в страната са в по-лошо състояние отпреди 25 г., заключиха участниците в международния форум.
Според доклад на ЕС, България се нарежда на едно от последните места по иновации и научноизследователска дейност. Резултатът на България по този критерий през 2013 г. се влошава, с което се задълбочава разликата със средното ниво в ЕС. Това показва сравнителен анализ на Съюза за иновации за 2014 г., изготвен от Европейската комисия.
Единственият показател, по който страната се справя по-добре, е делът на младежите, завършили средно образование. Използваните данни за анализа са основно за 2013 г., но за някои от показателите последните налични са от 2012 и дори 2011 г., което означава, че при някои показатели за страната може да има подобрение.
Лий представи развитието на Южна Корея в образованието, което по негови думи е протекло много бързо и динамично. През 1965 г. страната е отделяла едва 2% от БВП за образование, а постепенно този дял се вдига до над 4,5% от БВП. Лий подчерта, че е време на държавата да обърне внимание на качеството в обучението.
През май правителството одобри и Меморандум за разбирателство между Министерството на образованието и науката на България и Министерството на науката, информационните и комуникационни технологии и бъдещото планиране на Република Корея за сътрудничество в областта на науката и технологиите.
С него се регламентира споделянето на политики в областта на науката и технологиите, провеждането на съвместни научни форуми по взаимно договорени приоритети в областта на науката, технологиите и иновациите, обмен на учени, специалисти, изследователи и експерти с цел изпълнение на програми и проекти за научно и технологично сътрудничество.