Банката на Англия вдигна лихвите с невиждан от 1995 г. процент
Централната банка е готова да се бори с инфлацията с всички средства, дори с цената на по-високи лихви по заемите за домакинствата
Централната банка на Англия повиши лихвените проценти с най-големият процент за последните 27 години, предава Reuters. Институцията опитва да овладее растящата инфлация, надхвърляща 13%, въпреки че очаква дълга рецесия.
Разтревожени от скока на цените на енергията след инвазията на Русия в Украйна, членовете на Управителния съвет на Банката на Англия (BoE) гласуваха с голямо мнозинство за повишаване на банковия лихвен процент с половин процентен пункт до 1.75%, най-високото му ниво от края на 2008 г.
Големият скок се очакваше от повечето икономисти в анкетата на Reuters, докато централните банки по света се борят да овладеят рязко нарастващите цени.
Паундът поевтиня, тъй като BoE вече очаква Великобритания да влезе в рецесия в края на 2022 г. и ще излезе от нея едва в началото на 2024 г.
Гуверньорът на централната банка Андрю Бейли каза, че икономическата несигурност е изключително голяма и че всички опции са отворени.
Връщането на инфлацията до целта от 2% остава наш абсолютен приоритет“, каза той. „Няма „ако“ или „но“ за това.“
Освен нарастващите разходи за енергия, Великобритания също се приспособява към Brexit и смяната на политическото ръководство в страната. BoE заяви, че Великобритания е изправена пред най-големия спад в стандарта на живот, откакто се водят записи през 60-те години на миналия век.
В сряда Националният институт за икономически и социални изследвания посочи, че повече от милион домакинства скоро ще трябва да избират между отопление и закупуване на достатъчно храна.
Бейли каза, че изпитва „огромно съчувствие“ към домакинствата, изправени пред нарастващи разходи по заемите, но „страхувам се, че алтернативата е още по-лоша от гледна точка на постоянна инфлация“.
Обратната връзка от бизнес лидери и собствените проучвания на BoE показва нарастване на инфлационния натиск на пазара на труда поради сериозен недостиг на кандидати за работа, каза той.
Фаворитът за следващ министър-председател, външният министър Лиз Тръс, обеща големи намаления на данъците. Много икономисти казват, че това би подхранило инфлацията и би повишило още повече лихвите.
Тръс също иска да преразгледа мандата на Банката на Англия за борба с инфлацията.
Бейли отказа да коментира надпреварата за Даунинг стрийт или критиките към BoE от Тръс и нейните поддръжници. Но той отбеляза, че британската инфлация е била средно около 2% през 25-те години, откакто BoE получи оперативна независимост, „не е така при всички централни банки, със сигурност“.
Тръс отговори на мрачните прогнози на BoE, като каза, че незабавно ще обяви спешен план за данъци и разходи, ако стане министър-председател.
Централната банка заяви, че Великобритания е изправена пред рецесия със спад на производството от пика до най-ниската точка от 2.1%, подобно на спада през 90-те години, но много по-малко от ударите от COVID-19 и световната финансова криза от 2008 – 2009 г.
Прогнозата е по-лоша от последните прогнози на Международния валутен фонд, който каза, че Великобритания ще има най-бавния растеж и най-високата инфлация през 2023 г. сред големите развити икономики в света.
BoE добави, че инфлацията на потребителските цени вероятно ще достигне връх от 13.3% през октомври – най-високото ниво от 1980 г. насам, което се дължи най-вече на скока в цените на енергията след нахлуването на Русия в Украйна.
Шоковете от базовата инфлация в Обединеното кралство продължават да идват силно и бързо“, каза Брайън Коултън, главен икономист на Fitch Ratings. „Това вероятно няма да е последният ход от 50 базисни пункта.“
Междувременно анализатори от Citi прогнозираха още две повишения на лихвените проценти с 25 базисни пункта и след това намаление след една година.
Инвеститорите очакват увеличение на лихвените проценти с 25 базисни пункта на следващата среща на BoE през септември.
Английската централна банка прогнозира, че инфлацията ще спадне рязко след две до три години, тъй като рецесията намалява търсенето.
Няма път назад
BoE е повишила лихвите шест пъти от декември насам. Действието в четвъртък е най-голямото от 1995 г.
Натискът върху Бейли и колегите му да предприемат по-големи стъпки се засили след големите повишения на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ, Европейската централна банка и други централни банки.
Комитетът по паричната политика на Централната банка повтори, че е готов да предприеме решителни действия, ако е необходимо, но ще оцени следващите си ходове според развитието на събитията.
Политиката не е по предварително зададен път“, каза Комитетът.
BoE също така заяви, че очаква да започне да продава огромните си запаси от държавни облигации – в момента на стойност 844 милиарда паунда – малко след срещата си през септември, с активни продажби от около 10 милиарда паунда на тримесечие.
Членът на Комитета Силвана Тенрейро даде единствения вот в четвъртък за по-малко увеличение – с 25 базисни пункта.