Цените на петрола паднаха до нивата отпреди войната
Сорт Брент вече се търгува под 95 долара за барел, а американският бенчмарк – под 90 долара
Цените на петрола се понижиха до нивото си отпреди войната в Украйна поради опасения от глобална рецесия. Акциите пренебрегнаха тези притеснения, поскъпвайки преди данните за работните места в САЩ, които ще дадат още една представа за здравето на най-голямата икономика в света, пише Reuters.
Фючърсите на референтния суров петрол Брент достигнаха 94.4 долара за барел, а на американския лек суров петрол (WTI) – 88.70 долара за барел. И двата вида затвориха предишната сесия на най-ниските си нива от февруари.
Загубите се дължат отчасти на данните от сряда, показващи скок на запасите в САЩ миналата седмица.
Това е комбинация от данните за запасите и притеснения относно търсенето. Тъй като пазарът се тревожи за растежа повече от инфлацията, въпреки че инфлацията все още е основен проблем, цената на петрола се понижи“, каза Прашант Бхаяни, главен инвестиционен директор за Азия в BNP Paribas Wealth Management.
В друг предупредителен знак за глобалната икономика, внимателно наблюдаваната крива на доходността по държавните облигации на САЩ, измерваща разликата между доходността на 2- и 10-годишните съкровищни облигации, достигна 39.2 базисни пункта за една нощ, най-дълбоката инверсия от 2000 г. насам.
Обърнатата крива често се разглежда като предвестник на рецесия.
В петък сутринта 10-годишната доходност беше 2.6865%, а двугодишната – 3.0509, оставяйки разликата между тях на ниво 36.6 базисни пункта.
Пазарът на облигации казва, че има доста голям шанс за рецесия, докато пазарът на акции е фокусиран върху данните за труда“, каза Бхаяни.
Най-широкият индекс на MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония (.MIAPJ0000PUS) се повиши с 0.74%, подпомогнат от печалбите от на TSMC, който се повиши с 1.8%, възстановявайки позициите си, които беше изгубил по-рано през седмицата заради посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.
Японският Nikkei спечели 0.43%.
Данните за заетостта в САЩ, които трябва да бъдат публикувани по-късно през деня, се очаква да покажат, че заетостта в неселскостопанския сектор се увеличава с 250 000 работни места миналия месец, след като през юни са се увеличили с 372 000.
Очакваме да видим забавяне на пазара на труда, така че ако има голямо изоставане, това най-накрая ще потвърди, че пазарът на труда се забавя и ще видим още покачвания на държавните ценни книжа на САЩ“, каза Бхаяни.
На валутните пазари индексът на долара, който измерва зелените пари спрямо шест основни конкурента, беше 105.86 пункта, като падна с 0.6% за една нощ заедно с падащата доходност в САЩ.