Банката на Англия вдигна рязко лихвите
Финансовата институция предприе най-голямата стъпка от 33 години и предупреди за дълга рецесия в Обединеното кралство
Централната банка на Англия повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта в четвъртък – най-голямото увеличение от 33 години. Финансовата институция се опитва да овладее растящата инфлация, докато икономиката на Обединеното кралство се плъзга към рецесия, която може да продължи две години.
Централната банка направи осмото си увеличение на лихвите за по-малко от година, повишавайки референтния си лихвен процент до 3% – най-високото ниво от ноември 2008 г., припомня CNN.
Огромното повишение е в унисон с ходовете, направени от Федералния резерв на САЩ в сряда и Европейската централна банка миналата седмица.
Инфлацията е твърде висока и работата на банката е да я намали“, каза гуверньорът Андрю Бейли на пресконференция след съобщението. „Ако не действаме решително сега, по-късно ще бъде по-лошо.“
Банката на Англия смята, че икономическото производство вече се свива и последната ѝ прогноза е рецесията да продължи през първата половина на 2024 г., „тъй като високите цени на енергията и значително по-строгите финансови условия натежават върху разходите“.
В сравнение с миналите рецесии в Обединеното кралство, прогнозите са, че брутният вътрешен продукт (БВП) ще остане слаб в сравнение с нивата преди рецесията за „продължителен“ период, каза Бейли.
Двугодишна рецесия би била по-дълга от тази, последвала глобалната финансова криза от 2008 г., въпреки че централната банка заяви, че всякакви спадове при БВП до 2024 г. вероятно ще бъдат относително малки.
Британският паунд се понижи рязко след съобщението, обезценявайки с 2% спрямо щатския долар – до 1.117 долара. Той също падна с 1.2% спрямо еврото.
От последното заседание на Банката на Англия финансовите пазари в Обединеното кралство преминаха през период на безпрецедентни сътресения и перспективите пред икономиката се влошиха.
Мини бюджетът на бившия премиер Лиз Тръс, представен в края на септември с обещанието за 45 милиарда британски лири (51.6 милиарда долара) необезпечени данъчни облекчения, срина паунда, срина цените на облигациите, предизвика хаос на ипотечните пазари и предизвика спешна намеса от страна на Английската централна банка, за да спаси затруднените пенсионни фондове.
Докато плановете на Тръс за намаляване на данъците оттогава до голяма степен бяха изоставени, възстановявайки спокойствието на пазарите и облекчавайки очакванията за инфлацията в средносрочен план, нарастващите разходи за храна и енергия поддържат цените високи. Годишният темп на инфлация се покачи до 10.1% през септември от 9.9% през август, връщайки се до 40-годишния връх, достигнат през юли.
Бейли призна „трудния път напред“.
Централната банка не смята, че инфлацията ще започне да спада до следващата година. Поради което ще трябват повече повишения на лихвените проценти през следващите месеци, въпреки че Бейли каза, че пазарните очаквания изглеждат твърде агресивни.
Тези забележки контрастират с коментарите от сряда на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който каза, че може да се наложи лихвите да се покачат по-високо от очакваното.
Политиците на централната банка сега очакват обявяването на бюджета на правителството на 17 ноември за повече подробности относно планираните разходи и данъчните политики, които биха могли да повлияят на това какво ще се случи с инфлацията през следващата година.
Въпреки неотдавнашните сътресения на пазара на облигации, Банката на Англия продължи тази седмица с плановете си да свие баланса си, като продаде краткосрочен държавен дълг за £750 милиона ($859 милиона) във вторник. В знак на подновено доверие в Обединеното кралство, инвеститорите направиха оферти на стойност около 2.45 милиарда паунда (2.8 милиарда долара) за облигациите, съобщи Reuters.