Бързи ленти за автономни автомобили ще се борят със задръстванията
Изграждането на една миля от Hyperlane ще струва около $ 12 млн.
Сигурно сте чували за проекта Hyperloop, замислен от Илон Мъск – основател на Tesla Motors и SpaceX, който предвижда изграждане на транспортна система, чрез която хората ще могат да се придвижват със скорости от порядъка на 700 км/ч във вакуумна тръба. Идеята вече има развитие, наскоро щатската компания обяви, че планира да построи няколко високоскоростни транспортни линии в Европа.
Друга американска компания предлага също промяна в мисленето ни за придвижване. С увеличаването на автономните автомобили скоро ще има нужда от специални ленти по пътищата само за тях.
Идеята е на двама докторанти от Калифорнийския университет, Бъркли - Антъни Барс и Бауй Чен. Младите учени предлагат създаването на ленти, които ще се контролират от компютър, а превозните средства ще могат да се движат със скорост над 160 км в час.
Пред Гардиън те разказват за системата си, която ще се справи със задръстванията заради увеличаващите се автономни автомобили. Наричат я Hyperlane и наподобява високоскоростни пътни платна за изпреварване, но контролирани от комптютър.
Въпреки че напълно автономните автомобили все още не са законни за използване по обществените пътища, производители като Volvo и Tesla вече предлагат функции на своите превозни средства като адаптивно регулиране на дистанцията, а в някои случаи и системи, които да управляват колата с ограничения, въведени от шофьора.
Изграждането на една миля от Hyperlane ще струва около 12 млн. долара, но къде ще бъдат построени тепърва ще бъде проучвано. Според създателите логично е това да бъдат градове с голямо натоварване, където този високоскоростен път ще бъде най-полезен.
След влизането в специалната лента компютър ще поеме функциите на автомобила и намира място за него в трафика от други автомобили. Комуникацията между автомобилите ще бъде постоянна и ще се осъществява с помощта на технологията 5G.
Създателите оприличават Hyperlane на системата за контрол на въздушния трафик. Сензори на пътя ще оценяват гъстотата на трафика, времето, аварии и други промени, и ще карат системата да регулира скоростта на превозното средство, когато е необходимо.
Барс и Чен наскоро спечелиха голямата награда на Асоциацията на производителите на оборудване за инфраструктура Vision 2050 Challenge. Двамата учени търсят инвеститори, за да реализират тестове.
Оказва се, че идеята не е толкова нова. За нея се говори още от 1939 г. по време на изложбата Futurama, а по-късно и във филм на Disney. Още тогава хората са смятали, че превозните средства ще „разговарят“ по между си докато се движат с висока скорост.