ББР обмисля да кредитира сметките за ток и газ на малките фирми
Държавната банка за развитие е преживяла своя катарзис, каза министър Даниел Лорер
Българската банка за развитие (ББР) проверява дали може да изготви програма за финансиране на малки и средни фирми, които в момента са затруднени заради поскъпването на енергията. Това каза министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер по време на изслушване в Комисията по икономически политики и иновации. От думите му стана ясно, че ББР анализира възможностите за кредитиране на сметките за ток и газ.
Това е само началото. ББР трябва да се превърне в първия избор на малките и средни предприятия, които не могат да се финансират от търговски банки по една или друга причина“, каза Лорер.
Според него държавната банка е претърпяла своя катарзис миналото лято и сега вече започва да работи законосъобразно, т.е. да поощрява малки и средни компании, фокусирайки се върху бизнесите, които са трудни за кредитиране. Идеята ще е да работи ръка за ръка с различни сектори, когато се появи нужда за това – първият пример е програмата за 60 млн. лв. в помощ на туризма и хотелиерите. „Подобна програма съвсем скоро ще оповестим за земеделието, за розоварите, които също срещат понякога проблеми с финансирането си“, коментира министърът.
Нямате вече нужда от човек в ББР“, каза многозначително Лорер.
Инвестиции и иновации
Предвид това, че малкият и среден бизнес е моторът на растежа, е изключително важно той да се чувства комфортно и да може да се развива. Един от инструментите с голям потенциал в тази посока е Националният иновационен фонд към Агенцията за малки и средни предприятия.
Иновативният растеж е разковничето за устойчив растеж на България. От моя гледна точка това ще е една от най-важните дейности на агенцията.“
Фондът позволява на българските компании да кандидатстват за държавно финансиране за създаване на научни разработки, подпомагащи техния бизнес. Такива програми има във всички развити държави. Разликата е, че там става дума за бюджети в размер на стотици милиони, докато годишното финансиране на иновационния фонд е в порядъка на около 5 млн. лв.
Лорер призна, че парите са наистина малко, но обясни какви са плановете за увеличаването им. „Нашата амбиция е първо да покажем как се управлява фонда качествено и след това да си поискаме по-голяма сума от държавния бюджет“, каза министърът.
На въпрос как може да бъде привлечен интересът на чуждестранните инвеститори той обърна внимание на фокуса върху фирми, развиващи продукти с висока добавена стойност. За да погледнат към България, страната трябва да разполага с висококвалифицирани кадри – затова и идеята на Лорер е да се акцентира върху тясно сътрудничество с Министерството на образованието и науката.
Целта на страната ще е да убеждава инвеститорите да позиционират тук не само производствата си, но и развойните си центрове, а на следващ етап и финансовите. Също така ще се търсят и начини за локирането у нас на техни подизпълнители, така че на локално ниво да се създаде мрежа.