БДЖ дължи 20 млн. лв. за инфраструктурни такси
Има открити административни нарушения при две обществени поръчки, проведени от БДЖ, съобщи служебният транспортен министър Георги Тодоров
От началото на годината 4 710 влака на „Пътнически превози“ са закъснели, а при „Товарни превози“ броят е 556. По думите на служебния министър на транспорта Георги Тодоров тези закъснения водят до отлив на клиенти, а БДЖ вече е на „достатъчно голяма загуба“ заради 20 млн. лв. задължения за неплащане на инфраструктурни такси.
„Товарни превози губят свои основни товародатели, което не говори добре. Пазарът е либерализиран и клиентите могат да се обърнат към всеки един от другите лицензирани превозвачи. Загубата на товародатели може да се дължи и на недотам конкурентни условия, които предоставят“, коментира Тодоров в интервю за bTV.
По отношение на закъсненията при „Пътнически превози“, служебният министър смята, че това говори за лошо качество на услугата, имайки предвид лошата хигиена във вагоните. Това са предпоставки за отлив на потенциални ползватели на тази услуга, смята Тодоров.
Проверките на два договора за обществени поръчки, проведени от БДЖ, са приключили. Има установени административни нарушения, които утре ще бъдат представени. Няма данни за престъпления, посочи Тодоров.
„Има определени нарушения, но утре ще имам по-голяма увереност в това, което ще съобщя“, коментира той.
Първата назначена проверка, която е била във връзка с финансовото състояние на ведомството, не е открила бюджетни недостатъци. Гарантирано е доброто функциониране на министерството поне до края на бюджетната година, съобщи служебният министър.
Летище „София“ вече се оперира от новия концесионер, но няма разлика в управлението, посочи Тодоров. Той заяви, че вероятно ще поиска Комисията за контрол да направи проверка какви незабавни мерки за подобрението на работата на летището е предприел концесионерът.
Задръстванията по границите са сериозен проблем в сектора, отбеляза още служебният министър. Най-големи са задръстванията на „Дунав мост 2“, защото има проблем на сърбо-хърватската граница и повишаване на таксите. Тодоров обясни, че предстои среща с румънския му колега, за да се намери решение за по-бързо обработване на документите.
„Там, където може да увеличим персонала, ще го направим, но трябва да има реципрочност и от другата страна. Очаквам срещи с гръцкия и турския посланик относно отваряне на още пунктове по границите ни с тях“, съобщи транспортният министър.