САЩ ще създадат 50-милиарден фонд за Близкия изток
Планът, наречен „Мир за просперитет\", включва 179 инфраструктурни и бизнес проекта
~ 2 мин.
Администрацията на Белия дом се готви да представи своя икономически план за Близкия изток. Идеята, която според Reuters ще бъде съобщена официално от Джаред Къшнър по време на конференция в Бахрейн следващата седмица, предвижда създаването на фонд на стойност 50 млрд. долара, който да подкрепи икономиките на Палестина и околните арабски държави. Планът включва и инвестиции за 5 млрд. долара в изграждането на транспортен коридор, който да свързва Западния бряг с Ивицата Газа, пише Reuters.
Планът, наречен „Мир за просперитет", включва 179 инфраструктурни и бизнес проекта.
Планът, наречен „Мир за просперитет", включва 179 инфраструктурни и бизнес проекта.
Подходът за съживяване на умиращия израелско-палестински мирен процес бе критикуван от палестинците в събота.
Планът за икономическо възраждане ще се осъществи, само ако бъде постигнато политическо решение на дългогодишните проблеми в региона.
Над половината от 50-те милиарда долара ще бъдат похарчени в палестинските територии с най-големи икономически проблеми, в рамките на 10 години. Останалата част ще бъде разделена между Египет, Ливан и Йордания, показват документите, с които разполага Reuters. Някои от проектите ще бъдат в Синайския полуостров в Египет, където инвестициите могат да бъдат от полза за палестинците, живеещи в Ивицата Газа - претъпкан и беден крайбрежен анклав.
Планът също така предлага близо 1 млрд. долара за подкрепа на палестинския туристически сектор, което на пръв поглед изглежда непрактично заради честите въоръжени сблъсъци между израелските сили и военната организация Хамас, която управлява палестинската територия.
Администрацията на Тръмп се надява, че други страни, главно богатите държави от Персийския залив и частни инвеститори, ще се включат във фонда, каза Къшнър пред Reuters.
Разкриването на икономическия план идва след две години на разисквания и забавяния при въвеждането на по-широк мирен план между израелци и палестинци. Палестинците, които бойкотират конференцията в Бахрейн, отказаха да разговарят с администрацията на Тръмп, тъй като той призна Ерусалим за израелска столица в края на 2017 г.
„Всичко това са само намерения, това са абстрактни обещания“, коментира пред Reuters ветеранът в мирния преговорен процес Ханан Ашрави, според когото само политическо решение ще реши конфликта.