Без допълнителен данък върху доходите
Общините няма да облагат допълнително гражданите си
Общините няма да облагат допълнителен 2% данък върху доходите на жителите си, съобщи председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, предава БГНЕС.
Преди дни Министерството на финансите публикува проект за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се изменя и Законът за данъците върху доходите на физическите лица, чрез който можеше да получи право да събира доходите на гражданите с между 0 и 2%. Постъпленията от налога щяха влизат в общинските бюджети.
Имаме разминавания с МФ, предложението за данъчните закони още се обсъжда, подчерта Цветанов. „Искаме да благодарим на Министерството на финансите, че преди да се внесе един проектозакон за разглеждане в МС, се качва на интернет страницата, за да се проведат съответните консултации, дебати - това, което имаме като разговори през последните няколко дни, е, че имаме леки различния с МФ и смятам, че Владислав Горанов проявява пълна конструктивност.”
Цветанов потвърди, че предложението не е внесено. Когато има разговори, се стига до извода, че няма да се внесе дори в МС и това е констатацията, която можем да направим, обясни Цветанов и заяви, че останалите предложения се обсъждат.
„Искахме финансовият министър Горанов да представи по-рано идеите на МФ за промени в данъчните закони, преди да са внесени в МС”, припомни председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя поясни, че целта е 14 дни преди законопроектът да влезе в МС да се чуят мненията на заинтересованите и незаинтересованите страни.
Стоянова коментира и идеята фирмите да декларират вещи за лично и служебно ползване над 700 лева. Според нея е редовна практикатакомпаниите, купувайки автомобилите си с над 5 места да ползват данъчен кредит за тях и след това той да важи при поддръжката, експлоатацията. „Естествено е част от времето тези автомобили да бъдат използвани и за лична употреба. Има и служители, които ползват служебни автомобили. Съвсем нормално е държавата, както има практики в други страни, да каже, че част от ДДС-то не е в обявената ви дейност. Друг е въпросът дали прага трябва да е 700 лева”, коментира Стоянова.
Стоянова каза още, че е всеизвестно, че автомобилите се ползват за служебни и за лични цели и това не би могло да се раздели точно, нито да се контролира.”Стъпката е в правилна посока, но прагът трябва да се вдигне и да се облекчи процедурата по изчисляване за ДДС-то. Това може да се случи още преди влизането на този законопроект от МС”, посочи тя. Мнението й е, че трябва да се съсредоточим върху по-едрите неща с двойно ползване.
Когато преди дни бе обявен проектът за промените в закона, представители на общините подкрепиха идеята, а мотивите на финансовото министерство бяха, че приходоизточникът ще повиши отговорността на местните власти за по-ефективно и ефикасно изразходване на средствата при спазване на засилена финансова дисциплина.