БФБ е на дъното, откъдето пътят е само нагоре
Причината за V-образното възстановяване на другите пазари се крие в търговията с очаквания за години напред
Благодарение на оптимизма на инвеститорите капиталовите пазари по света успяха бързо да се оттласнат от историческия спад през март, като сега гонят нови рекорди на зелена територия. Мнозина оцениха щедрите правителствени стимули, увеличаващото се търсене и възстановената бизнес активност, защото те разсейват страховете, правейки място за свежа ликвидност. Трендът към нови върхове се наблюдава в различни части на света и дори се смята за масово явление, но Българската фондова борса (БФБ) попада в графата с изключения.
Родният капиталов пазар е силно обвързан с големите борси и това си пролича в началото на пандемията, но неговата структура не позволява голям синхрон в движенията им. Според анализаторите това може да крие и своите плюсове, защото истинският потенциал на БФБ тепърва предстои да бъде достигнат.
По време на „черния“ понеделник този март (23.03) пандемията тласна българския пазар към спад от 29.51% на годишна база. За сравнение тогава индустриалният индекс Dow Jones потъна с 31.03%, паневропейският индекс Stoxx 600 загуби 25.50% от стойността си, а японският Nikkei 225 отиде надолу с 30.12% още на 19 март. Сега тези чуждестранни пазари ги делят процентни пунктове от нов положителен рекорд, докато SOFIX падна под най-ниското си ниво за последните 5 години и се насочи към антирекордите от 2013 г.
„Предходната криза се оказа голямо предизвикателство за младия български капиталов пазар, защото той беше виждал само бичи движения. Много дълго индексите не успяха да се възстановят от този период и не се стигна до реализиране на големи ръстове, каквито се наблюдаваха на запад“, коментира пред Economic.bg изпълнителният директор на БФБ доц. д-р Маню Моравенов.
Това не наруши инфраструктурата на пазара, но играчите пострадаха. Някои от тях се насочиха към други сектори, а други си върнаха лицензите. Тези, които останаха, създадоха добър фундамент, върху който надграждаме“, добави Моравенов.
През 2017-2018 г. корпоративните печалби стигнаха своя връх – тогава водещият индекс SOFIX надхвърляше 700 пункта, а сега е едва 450 пункта, но анализаторите очакват устойчив ръст в бъдеще. Можем да приемем 20 март за началото на обратния тренд след дълбокия спад, оттогава SOFIX се е покачил с 5%. Също така оборотът на БФБ се увеличи с 0.85% на месечна база през юли, достигайки 31.4 млн. лв. А общо за първите седем месеца на годината той възлиза на 230 млн. лв., което спрямо предходната година е повишение с 31.1%, отбеляза Маню Моравенов. Броят сделки през същия месец е 3003, което представлява понижение с 44.76% на месечна база, но ако сравним първото полугодието на тази година с това на предходната, се забелязва ръст от 46%.
Липса на ликвидност
Един от основните упреци към БФБ през последните години е, че няма достатъчно предлагане, което да позволи разрастване на инвеститорския интерес. Някои сектори от икономиката са слабо представени, а други липсват изцяло. От една страна, това прави борсата ни непривлекателна за пенсионните фондове и големите чуждестранните трейдъри, които искат да работят с големи кошници от активи, но от друга, малките капиталови обмени са като подадена ръка за заинтересованите малки търговци.
Ниската ликвидност е голямо предимство за българските инвеститори, защото това улеснява намирането на информация. В бутиковите пазари, какъвто е и нашият, има по-голяма яснота за търсенето и предлагането на активи. Много по-лесно е да се следят 15 акции, отколкото 1 500“, коментира пред Economic.bg Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в ЕЛАНА Трейдинг.
„Не е трудно да се обхване случващото се на пазара. Ако някой се готви да напусне България или друг иска да инвестира 500 хил. лв., то вече знаем тенденцията за следващите 1-2 седмици“, добави Цачев.
Движенията на пазара щяха да са много по-отчетливи, ако машините бяха включени в процеса по покупко-продажба. Те измерват импулсите на Wall Street и предприемат действия с наличните активи, като това засилва движението на цените в една или друга посока. На този принцип оперират хеджфондовете, но тази технология остава далеч от българския пазар заради слабите капиталови потоци, които можем да предложим.
Печелещите компании
Сред причините чуждите борси да се възстановяват по-бързо е представянето на развитите сектори. Видяхме, че докато онлайн пазаруването и телекомуникациите печелят повече, отколкото са загубите на всички останали играчи, пазарите ще имат силен „гръбнак“. За съжаление, на БФБ има повече банки, а те няма как да компенсират слабите резултати на останалите. Дори силната задлъжнялост на бизнеса увеличава ръста на лошите кредити и това се отразява негативно на акциите на финансовите институции.
Въпреки това имаме набор от компании с потенциал да привличат ресурс. На този етап една част от тях правят това по линия на частния капитал, като за тенденцията помага и фактът, че през последните 10 години се инжектира ликвидност към БФБ чрез европейски инструменти като Фонда на фондовете.
Ако сравним компаниите на БФБ с тези от региона, дори с Румъния, която отбеляза големи ръстове през последните години, са доста подценени. Тоест една добре премерена инвестиция на нашия пазар може да донесе много по-добър резултат, отколкото ако се инвестира в по-развити пазари. Мисля, че това наше предимство става все по-ценено от инвеститорите“, коментира Моравенов
Утре ли е вече
Тече много бърза промяна в световната икономика, защото едни сектори печелят за сметка на други. БФБ спомена пред екипа ни, че се надява да вкара финтех компании на нашия пазар за растеж. Признавайки, че те са част от високорисковите инвестиции, но техни извадки успяват да се разраснат бързо, превръщайки се в бъдещето на финансовия сектор, а и не само на него.
На решението дали да станат публични ще повлияят ниските първоначални оценки на нашата борса. Тенденциозно след листване цените се покачват и „Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ АД ни го доказа. Когато компанията стъпи на пазара през юни акциите й струваха по 7.60 лв., два месеца по-късно цената им се е покачила до 8.25 лв.
От гледна точка на конкурентоспособност на цените, експертите мислят, че очакванията на външните търговци не се припокриват с тези на стъпващите на пазара бизнеси. „Ние не сме много евтин пазар, ако се сравняваме с възникващите пазари, но чуждестранните инвеститори гледат на БФБ като част от тази първа категория заради ниските обеми на търгуване. Те търсят малки страни, на чиито пазари да поемат голям риск и да чакат солидна възвращаемост, а при нас това го няма“, коментира Цачев.
Изкуствено високи очаквания
Стимулите за трилиони долари тласкат пазара на акции на големите икономики стремглаво нагоре. Държавните пари не могат да скрият реалното ниво на покупателната способност на населението и анализаторите предупреждават за опасност от резки спадове.
Главният инвестиционен консултант на ЕЛАНА Трейдинг очаква много тежък урок за инвеститорите в чужбина, защото е въпрос на време да се установи, че част от компаниите са надценени, а икономиките тънат в дългове. Цачев сподели, че БФБ има консервативни акции със стабилен паричен поток и те са много по-добра инвестиция от тези на Wall Street, които се търгуват в пъти над печалбите им.
Мнението му споделя и Моравенов:
В западните пазари има силно ликвидни компании, за които съотношението цена/възвращаемост показва, че цената, която сега плащате ще се възстанови от печалбата на компанията след 20-30 години. По принцип на капиталовите пазари се търгуват очаквания за бъдещето на компаниите за години напред. За съжаление, по-ниската ликвидност в България ограничава използването на този механизъм, а той дава потенциал за силен ръст на акциите.
От друга страна, чисто психологическите бариери пред търговията не трябва да се подценяват. Българският инвеститор си е научил урока от ентусиазма през 2007 г., когато всички купуваха акции с високи очаквания за възвращаемост. Днес те са по-предпазливи и чакат солидни доказателства за подобряването на икономическата обстановка в световен план.
Компаниите не могат да припознаят този подход, защото загубите растат стремглаво, заплашвайки мястото им на пазара. БФБ очаква да влязат нови предприятия, търсещи достъп до механизмите на борсата, допълнителна ликвидност до 6 мин. лв. на годишна база и получаване на оценка за стойността си без засилени регулации и регистрация в комисия по финансов надзор. От своя страна това ще задвижи процесите и ще покачи ликвидността, привличайки повече инвеститори и давайки живот на цялата капиталова система.