Битката за IT таланти в Европа се разгорещява в ритъма на AI
Служителите имат все повече възможности да предявяват изисквания към бъдещите си работодатели
Напливът от стартиращи компании за изкуствен интелект (AI) разгорещява битката за IT таланти в Европа. И кара компании като Google DeepMind да избират между това да платят много или да изгубят най-добрите умове в региона.
Бързият успех на ChatGPT на OpenAI даде тласък на инвеститорите, които наливат пари в обещаващи стартъпи за изкуствен интелект, нетърпеливи да открият следващия успех за една нощ.
На гребена на инвестиционната вълна миналата година в Европа отвориха офиси редица чуждестранни фирми за изкуствен интелект, включително канадската Cohere и американските Anthropic и OpenAI. Това допълнително увеличи натиска върху технологичните компании, които вече се опитват да привлекат и задържат таланти в региона.
Основаната през 2010 г. и придобита от Google през 2014 г. лондонска компания DeepMind се прочу с прилагането на изкуствен интелект във всички области – от настолни игри до биология. Сега фирмата се сблъсква с множество добре финансирани конкуренти.
Същевременно все повече нейни служители напускат, за да стартират свои собствени начинания. Това последно направиха съоснователят Мустафа Сюлейман, който напусна, за да създаде базираната в Калифорния Inflection AI заедно с милиардера от LinkedIn Рийд Хофман, както и изследователят Артър Менш, който сега е главен изпълнителен директор на Mistral AI. И двете компании получиха оценки в размер на няколко милиарда долара за кратко време.
Според запознат източник, в опит да откаже служителите си да се присъединят към други компании или да започнат свои собствени, DeepMind е предоставила на шепа старши изследователи достъп до ограничени акции на стойност милиони долари по-рано тази година.
„Това със сигурност е конкурентно поле за действие“, заяви говорител на DeepMind пред Reuters, добавяйки, че компанията „продължава да се справя добре с привличането и насърчаването на таланти“.
Преодоляване на различията
Според фирмата за търсене на изпълнителни директори Avery Fairbank през последната година се наблюдава „експоненциално нарастване“ на заплащането на висшия ръководен персонал в компаниите за изкуствен интелект във Великобритания.
Навлизането на чуждестранни гиганти в областта на AI като Anthropic и Cohere на лондонския пазар допълнително ще изостри конкуренцията за таланти в областта на AI“, казва Чарли Феърбанк, управляващ директор на Avery Fairbank.
Ръководителите с основни заплати от около 350 000 паунда са получили увеличения с между 50 000 и 100 000 паунда, каза той.
Компанията Cohere, която разработва вътрешни чатботове и други инструменти за своите клиенти, нае Фил Блансом, водещ изследовател в DeepMind в продължение на седем години, за свой главен учен през 2022 г. Себастиан Рудер също се присъедини към Cohere от DeepMind през януари.
„Рядко се среща компания, която изгражда огромен бизнес от нулата, с много от водещите умове в индустрията“, каза Рудер пред Reuters. „Когато се появи такъв шанс, се възползваш от него.“
Екатерина Алмаск, генерален партньор във фирмата за рисков капитал OpenOcean, заяви, че DeepMind вече не е „отдалечен лидер в областта“.
Всички тези компании се конкурират за един и същ набор от таланти, а с недостига на умения за AI това все повече прилича на езеро, отколкото на океан.“
Сюлейман наскоро започна да набира технически персонал в Лондон за Inflection AI, докато Mistral на Менш бързо се превърна в един от най-нашумелите стартъпи на континента, набирайки 415 млн. долара рисково финансиране през декември.
По-голямо влияние
OpenAI отвори първия си международен офис в Лондон миналата година, последван бързо от втори в Дъблин. От компанията определят това „само като първи стъпки“, като планът е за продължаващо разширяване в други държави.
Cohere откри офиса си в Обединеното кралство миналата година, а главният изпълнителен директор Ейдън Гомес заяви пред Reuters, че сега разделя времето си между родния си Торонто и Лондон, където фирмата планира да удвои броя на служителите си до 50.
Отиваме там, където има таланти, а в Лондон и цяла Европа те са много“, каза Гомес.
Войната за таланти означава, че служителите имат все повече възможности да предявяват изисквания към бъдещите си работодатели.
Базираната в Лондон фирма ElevenLabs, която се занимава с изкуствен интелект, предлага на новите служители опции за акции, щедри заплати и работа изцяло от разстояние, въпреки че повечето обявени позиции изискват служителите да са базирани в Европа.
След като наскоро привлече 80 млн. долара финансиране от фирми за рисков капитал като a16z и Sequoia, компанията заяви, че скоро ще удвои общия брой на служителите си до 100.
Базираният в Париж стартъп Bioptimus, също основан от бивши служители на DeepMind, набра 35 млн. долара през февруари. Томас Клозел, ранен инвеститор в компанията, заяви, че стартъпите се стремят да привлекат таланти от големите технологични компании като Google, като им предлагат по-голямо влияние върху посоката на развитие на компанията.
Google е един от най-добрите в това, което прави, и произвежда едни от най-добрите таланти“, каза той. „В по-малък стартъп имате уникалната възможност да останете верни на работата, която ви вълнува, и да имате участие в успеха на компанията.“