Биткойн е по-вероятно да падне до $10К, отколкото да се върне на $30K
Само за половин година от криптопазара са се изпарили около 2 трлн. долара
Ново проучване сочи:
Цената на най-популярната дигитална валута – биткойн – е по-вероятно да падне до 10 хил. долара, намалявайки стойността си наполовина, отколкото да се върне обратно до 30 хил. долара. Това смятат 60% от 950 инвеститори от Уолстрийт, анкетирани в ново проучване на MLIV Pulse. Според останалите 40% нещата вървят в обратната посока.
В последните месеци криптоиндустрията беше разтърсена от проблемни кредитори, сринати валути и края на политиката за лесни пари, която подхранваше спекулативната лудост на финансовите пазари.
Анализите показват, че от края на миналата година от общата пазарна капитализация на криптовалутите са се изпарили около 2 трлн. долара. През същия период инвеститорите на дребно бяха по-притеснени от криптовалутите, отколкото институционалните такива, като почти една четвърт от тях обявиха този клас активи за „боклук“.
Въпреки че професионалните инвеститори бяха по-отворени към цифровите активи, като цяло секторът остава поляризиран: докато около 28% от всички респонденти изразяват силна увереност, че криптовалутите са бъдещето на финансите, 20% посочват, че те са безполезни.
Биткойн вече е загубил повече от две трети от цената си, откакто достигна върха от близо 69 000 долара през ноември. Към 14.20 ч. днес той се търгува около 20 хил. долара. Все пак не е падал под 10 000 долара от септември 2020 г.
Много е лесно да се страхувате в момента – не само от крипто, но като цяло в световен мащаб“, каза Джаред Мадфес, партньор в Tribe Capital, фирма за рисков капитал. Той каза, че очакванията за по-нататъшен спад на биткойн отразяват „присъщия страх на хората на пазара“.
Криптосривът вероятно ще окаже допълнителен натиск върху правителствата да засилят регулациите върху индустрията. Подобен надзор се разглежда като положителен от мнозинството от респондентите, тъй като може да подобри доверието и да доведе до по-широко приемане сред институционалните инвеститори и инвеститорите на дребно.
Правителствената намеса вероятно ще бъде приветствана и от потребителите, опарени от колапса на стейбълкойна TerraUSD и проблемните посредници като Celsius Network и брокера Voyager Digital Ltd.
Централните банки също обмислят разработването на свои собствени цифрови валути за използване при дигитални плащания.
Но нито скорошните спадове на цените, нито потенциалното предизвикателство от страна на централните банки се очаква да обърнат значително индустрията, като детронират двата доминиращи токена – биткойн и етер. Мнозинството от анкетираните очакват една от двете да остане движеща сила след пет години. Значителен дял обаче виждат на хоризонта задълбочаването на нова сюжетна линия – цифровите валути на централните банки, които вероятно ще поемат ключова роля.