Бизнес борд ще привлича инвеститори в „София Тех Парк“
Прозрачност при кандидатстването, завършване на научните лаборатории и привличане на повече стартъпи обещаха от Министерството на икономиката
Бизнес борд ще привлича инвеститори и ще бъде основната движеща сила в развитието на „София Тех Парк“. Бизнес съветът ще изработи стратегия как да се работи успешно с цялата общност, участваща в технологичния парк. Бордът ще бъде свързващото звено между наука, бизнес и стартиращи компании и ще гарантира възходящото развитие на „София Тех Парк“.
Това обяви служебният министър на икономиката Теодор Седларски по време на официалното представяне на новото ръководство на технологичния парк, предаде репортер на Economic.bg.
Новото ръководство на „София Тех Парк“ се състои от трима души – Асен Ненчев, Васил Караиванов и Натанаил Стефанов. И тримата имат сериозен бизнес опит и стаж в чужбина, а последните двама са свързани със Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Официалното им встъпване в длъжност ще е факт, след като бъдат вписани в Търговския регистър, което ще се случи най-вероятно в началото на следващата седмица.
Бизнес съветът ще подготви публични конкурси за всички зони в „София Тех Парк“. Те ще се провеждат по еднакви правила, така че всички потенциални инвеститори да бъдат равнопоставени и да могат да кандидатстват при едни и същи условия.
„Бизнес бордът към технологичния парк ще има много силен състав, в него ще участват популярни имена в българския иновативен бизнес, така че да се гарантира реализацията на амбициозните научни и бизнес проекти“, посочи Седларски.
За развитието на технологичния парк има наистина амбициозни идеи. Предвижда се да бъдат привлечени максимален брой български и чуждестранни инвеститори от различни браншове. Очакваните инвестиции само от строителните дейности са в размер на 100 млн. лв.
Сред проявилите интерес да участват в „София Тех Парк“ вече са водещи технологични компании и обединения като „Аутомотив Клъстер България“, WMware, „Телелинк“ и др. Все още се водят преговори, за да бъде потвърдено тяхното участие. Преговаря се и с чуждестранни компании, които за пръв път ще стъпят на българския пазар.
Работи се активно и върху развитието на научните лаборатории, които вече имат своите ръководители и събират експертни екипи. Необходимо е довършването на някои лаборатории, така че да функционират успешно. Те трябва да бъдат довършени с частен капитал.
„Първата ни задача е да заработят научните лаборатории, така че заложените европейски средства да бъдат използвани ефективно и устойчиво. Целта на новия екип е да осигури парите, с които да се доокомплектоват тези научни лаборатории и да започне тяхната реална дейност“, заяви Седларски.
За реализирането на всички заложени идеи и цели е необходимо сериозно финансиране. „Идеята на Тех Парка е да има все по-намаляващо държавно финансиране. Там трябва да инвестират преди всичко частни компании“, подчерта служебният министър на икономиката.
Ще бъдат поканени и максимален брой стартъпи, така че да се активизира и тяхната дейност. Ще се наблегне върху провеждането на повече публични събития в технологичния парк. Подготвя се открита процедура с улеснени условия за желаещите да организират събития там.
„Надяваме се „София Тех Парк“ да се превърне в едно живо, трептящо място, където се срещат наука, образование и бизнес. Очакваме и активната подкрепа на научната общност, която участва в управлението на технологичния парк“, призова Седларски.