Бизнесът влага пет пъти повече от държавите в киберсигурност
Частният сектор все повече комуникира с организациите, борещи се срещу кибератаките
Бизнесът в Европа е
вложил пет пъти повече средства от правителствения сектор за
научно-изследователска дейност, свързана с киберсигурността. Това заяви
генералният секретар на Европейската организация по киберсигурност (ESCO)
Луиджи Ребуфи на международна конференция в София. Въпреки това в тази сфера е
нужен още капитал, сътрудничество между публичния и частния сектор и ясна
посока.
„Ако ние сме вложили 1 евро, индустрията трябва да вложи поне 3 евро”, допълни Ребуфи. Все още обаче липса глобалната картина. „Правим чудесни отделни неща за киберсигурността, но ни липсва глобалният поглед. Имаме тухлите, но не знаем каква къща да построим”, добавя той.
Частният сектор все повече комуникира с организациите, борещи се срещу кибератаките, дава обратна връзка и споделя заплахите, които са отправени към него. „Това помага на цялата сфера да излезе с по-бързи, точни и ясни решения, свързани с киберпрестъпленията“, казва още Ребуфи, който оглавява асоциацията с над 250 члена. „Бизнесът иска платформа, на която да се обменя информация за възможни пропуски и заплахи в киберсредата”, добавя той.
Вицепремиерът по демографската и икономическа политика на България и председател на Съвета по киберсигурността Марияна Николова също е категорична, че са нужни повече правила и регламенти по отношение на киберсигурността и те няма да ограничат дигиталния свят.
В конференцията участие взе и международният експерт по киберсигурност на Израел, Орен Елимелех, според когото е от изключителна важност всяко държавно учреждение да има отдел по киберсигурност.
Ребуфи подчерта ролята на българското европредседателство, с чиято помощ е постигнат консенсус по темата с големите страни в Европа, като Франция и Германия. „През 2020 г. ще имаме нов парламент, европредседателство на Хърватия и Германия, където също ще се обсъжда темата за киберсигурността”, казва още той.
По време на международната конференция бе поставена и темата за суверенитета, която е доста обсъждана в Брюксел в последно време. „Губим суверенитета си заради дигитализацията на обществото. Нямаме контрол над данните. Не осъзнаваме, че тези данни имат голяма стойност, а понякога се използват неправомерно. Именно с този въпрос трябва да се заеме и новият комисар”, каза Ребуфи.