Бизнесът масово не ползва антикризисните мерки, a усещането за корупция расте
Само една трета от бизнеса планира увеличение на заплатите през 2021 г.
Липсата на оборотен капитал, бюрокрацията, административният натиск и липсата на електронно правителство, както и често променящите се закони, са най-големите пречки пред бизнеса в настоящата година. Антикризисните мерки от страна на правителството пък не успяват да помогнат на затруднените фирми и масово те не ги одобряват или използват.
Това стана ясно от анкета на Българската стопанска камара (БСК) сред повече от 800 фирми и представена от председателя ѝ Радосвет Радев.
Въпреки COVID пандемията проблем продължава да бъде и липсата на квалифицирана работна ръка (65%), макар да е налице намаление на този дефицит спрямо предходните години, когато беше над 70%. Рязко нараства усещането за корупция - 69% при 42% през 2019 г.
Антикризисните мерки на правителството получават едва 17% одобрение, което според архивите на БСК е дори по-малко от одобрението на фирмите при предишната икономическа криза през 2009 г. Тогавашните мерки са били оценени положително от 29% от бизнеса.
COVID кризата
Увеличеният брой заразени и/или карантинирани работници води до чувствително натоварване върху останалите служители, смятат близо половината от всички анкетирани работодатели. Те обясняват, че липсата на работници води до закъснение с изпълнението на възложени поръчки, което е част от причината за намалените обороти и приходи.
Като цяло обемите на производство са намалели в 66% от компаниите, продажбите/оборотите – за 73% от тях. Над половината фирми са били принудени да се откажат от инвестиционни намерения. Интересен факт обаче е, че в условията на пандемия бизнесът търси, и в някои случаи успява да намери, нови начини да се съхрани, вкл. чрез стартиране или развитие на онлайн продажби (23%), както и трансформация на производството към нови продукти и/или навлизане на нови пазари (19%).
С какво ще бъде изпълнена 2021 г.
Ръст на трудовите възнаграждения догодина планират едва 32% от анкетираните, а за сравнение в миналогодишното изследване така са отговорили 76% от запитаните.