Бизнесът обвини държавата за слабия интерес на IT мигрантите към България
Твърде сложните и тромави процедури тук спират притока на висококвалифицирани кадри от трети страни
Европейският съюз отдавна има разработен механизъм за привличане висококвалифицирани кадри от трети страни, от който обаче България не успява да се възползва и да реши поне частично острия недостиг на IT специалисти например. Става дума за т.н. „Синя карта“, даваща възможност на чужденци извън Блока да работят безпрепятствено в държавите членки. Заявленията за такива към нашата страна обаче остават твърде малко, като бизнесът вини за това тромавите и нелогично бавни процедури за издаването им.
Въвеждането на сините карти обнадежди бизнеса и особено IT сектора – един от най-перспективните и най-засегнатите от липса на кадри – че чрез тях ще може да привлече специалисти от трети страни. Статистиката показва, че през 2015 г. страната е издала едва 61 сини карти. През 2019 г. броят скача до 706, но отново е най-ниският в ЕС.
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и нейните членове са на мнение, че част от разписаните процедури са прекалено усложнени и нормативно заложените срокове могат да бъдат съкратени нaполoвина.
Не е логично една подобна процедура да е с продължителност повече от 10 до 14 работни дни до получаване на „Синя карта“, при наличие на данни за под 1000 заявления за 2019 г. преди пандемията от COVID-19“.
Проучване на БТПП сред нейните бизнес членове показва, че сред основните трудности за получаването на „Европейска синя карта“ са бавната процедура и изискването за много документация, непознаването на процедурата, както и недостатъчно добре рекламираната възможност за работа със „Синя карта“ у нас. Работодателите изтъкват като причина за недостатъчно големия интерес за работа в България от страна на висококвалифицирани служители от трети страни и незавършеният процес по присъединяване на България към Шенгенското пространство, което спира тези лица да пътуват свободно в ЕС и поради това те предпочитат други страни от ЕС.
Допитването и резултатите от него идват на фона на приключването на дългоочакваната реформа на директивата за сините карти в ЕС. По-рано този месец Европейският парламент гласува промени, според които критериите за кандидатстване става по-гъвкави, минимално изискуемото заплащане се понижава до нивото на средната заплата (досега бе 150% по-високо от това ниво), а миграцията в ЕС с цел работа се улеснява.