Ще продължат ли злоупотребите с данъчните облекчения за деца през 2025 г.?
За пет години подадените декларации са се удвоили, но не се знае какъв е размерът на щетата за бюджета
Злоупотребите с данъчните облекчения за деца може да продължат в първите месеци на 2025 г. Причината е все още „затлачената“ работа на 51-ото Народно събрание (НС), което едва в последния си работен ден преди коледните празници успя да състави бюджетна и правна комисия, но без ръководства.
Това означава, че в по-голямата част от времето първите заседания на комисиите през новата 2025 г. вероятно ще бъдат посветени на разрешаването на казуса за това кой ще бъде председател и заместник-председател, вместо вниманието да бъде насочено към приемането на промените в данъчните закони.
В същото време исканията за ползването на данъчни облекчения се подават по време на данъчната кампания, която започва от около 10 януари всяка година и приключва в края на април.
Как се „цака“ държавата с данъци
Още през септември тази година служебното правителство публикува своите предложения за промени в няколко основни данъчни закона. Един от тях бе Законът за доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Ключово в него е предложението при развод отстъпката да се ползва от родителя, на когото са предоставени правата за отглеждане, и само в случай че този родител няма достатъчно доходи, другият да може също да ползва облекчението.
Причината за редакционната поправка бе, че в практиката от Националната агенция за приходите (НАП), към която се подават исканията за ползването на отстъпката, са констатирали случаи, в които родители без предоставени родителски права ползват данъчните облекчения, без да уведомят другия родител, лишавайки го от правото да използва намалението.
Фискални щети има, но не се знае колко
Данните, изведени от НАП за Economic.bg, показват, че за периода 2019 – 2023 г. има двоен ръст на подадените декларации за използване на данъчни облекчения за деца – от 192 688 декларации през 2019 г. до 477 386 декларации през миналата година. Подобна тенденция има и при декларациите за отстъпки за деца с увреждания.
От тазгодишните подадени декларации, за които срокът изтича на 31 декември, едва 200 броя са счетени за невалидни. Причината за това са констатирани непогасени задължения към хазната.
Това се дължи на партньорския подход, който НАП предприема спрямо физическите и юридическите лица. При онлайн подаване на годишната данъчна декларация, електронната услуга прави автоматична проверка дали лицето има или няма задължение. При наличието на неплатени публични задължения, на екрана излиза съобщение, което приканва потребителя да провери данъчно-осигурителната си сметка. Повечето от гражданите плащат незабавно задълженията си“, казват от НАП пред Economic.bg.
При физически подадена декларация, тя се обработва от данъчните и при наличие на задължения, конкретното лице бива потърсено от агенцията.
По този начин повече от гражданите също плащат задълженията си и подават формуляра за ползване на данъчните облекчения отново. Така броят на физическите лица, които искат да ползват данъчни облекчения, но имат публични задължения, е сведен до минимум“, смятат от ведомството.
Не е ясно обаче за каква сума са фискалните щети, нанесени от недобросъвестни родители в развод, изгубили своите родителски права. Законът предвижда искането за данъчно облекчение да се подава или с годишното деклариране на данъците с декларация до април, или през работодател.
Работодателите нямат задължения да посочват тези обстоятелства в справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ (бел. ред. – там работодателят попълва сумите), която подават в НАП и по тази причина коректна информация по този въпрос не може да бъде предоставена“, обясниха от агенцията.
Процедурата ще отнеме време
Законопроектът, с който се прави тази редакционна поправка, е входиран в парламента на 2 декември, но едва ли скоро ще започне да бъде разглеждан, тъй като към момента приоритетно е приемането на нов бюджет за 2025 г.
Отделно, в последния работен ден на депутатите преди коледната им ваканция, от ГЕРБ-СДС входираха изменения в Семейния кодекс, според които докато тече едно бракоразводно дело, родителите ще могат сами да решават въпросите за отглеждането на децата си. Тоест така родителските права ще се упражняват съвместно и не е изключено злоупотребите да продължат.