Бизнесът отхвърля „примитивната“ идея на Гьоков за минималната заплата
Идеята се предлага на социалните партньори „припряно“
Бизнесът в лицето на Асоциацията на индустриалния капитал в България разкритикува предложението на социалното министерство за определяне на минималната работна заплата с формула. Според министър Гьоков най-добре е механизмът да отговори на обсъждания на ниво Европейски съюз и минималното възнаграждение да бъде равно на 50% от средната работна заплата и на 60% от медианната работна заплата.
Според АИКБ това е формула „в примитивен вид“ и изразяват своите резерви към нея. Работодателската организация допълва, че идеята се предлага на социалните партньори „припряно“, като бързането се мотивира с намиращата се в напреднал, но съвсем не завършен вид директива за минималната работна заплата. До приемането ѝ има няколко месеца, като след това ще има транзитен период, в който националните правителства да направят нужните промени, за да отговорят на нея.
„Бързането и припряността, с която ни се натрапва проста линейна зависимост между средната работна заплата и минималната месечна работна заплата за страната, са необосновани, несъстоятелни и очевидно мотивирани от други съображения“, посочват от АИКБ в своя позиция.
Според организацията е по-адекватно да се използва единствено медианната работна заплата, защото не се влияе нито от минималната работна заплата, нито от групите с високи доходи, които повишават средната брутна работна заплата по несъразмерен начин. Също така високодоходните групи оказват значително влияние върху средната работна заплата, докато при медианната заплата, такова влияние няма, посочват от асоциацията.
Друг вариант, обсъждан от години, който предлага бизнесът е диференцирана минимална работна заплата по икономически дейности.