Бизнесът предлага методи за овладяване на енергийната криза
„Неприложимите“ антикризисни мерки също е време да бъдат сменени, според проучване на БСК
През настоящата година всеки трети предприемач се е възползвал от антикризисните мерки в подкрепа на бизнеса, което е с 12% пункта повече от миналата година. Това показват данните от анкетно проучване на Българската стопанска камара (БСК) проведено в периода 8 ноември – 8 декември 2021 г. сред 817 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката.
Заедно с това покачване се отчита и повишаване на фирмите, които са посочили, че мерките са неприложими за тях във формата, в която са обявени – проблем, за който редица браншови организации сигнализираха, но действия от властите не бяха предприети - 27% за тази година, при 21% през 2020 г.
Същевременно тези, които са успели да се възползват от антикризисните мерки се оплакват от бавния процес (43%), а 39% - от бюрокрация и тежка документация. Едва 11% не са се сблъсквали с пречки при получаването на помощи.
Бизнесът предлага решение
Навременното приемане и прилагане мерки е ключово за оцеляването на предприятията. Анкетираните посочват няколко вида мерки, които биха били по-полезни за преживяването им, отколкото сега действащите „неприложими“ такива.
58% посочват, че поемане на част от възнагражденията на работниците/служителите от държавата би им било от изключителна полза, както сегашната, но при по-лесни условия за кандидатстване. 53% смятат, че нулева ставка на данък печалба за следващите две години е най-правилната мярка. 49% искат безвъзмездна финансова помощ под формата на ликвидна подкрепа, а 35% искат отпадане/отлагане на общински наеми, данъци и такси.
Бизнесът очаква подкрепа от държавата и за нисколихвени кредити (24%) и за отлагане на плащанията по съществуващи кредити (24%). Прави впечатление, че почти наполовина намаляват желаещите да ползват мерки, насочени към модернизация и технологично обновление – 15% през 2021 г. при 28% през 2020 г.
Енергийната криза
Енергийната криза, която е възможно да парализира цяла Европа, е засегнала почти 89% от предприятията в страната, като само 11% са посичали, че покачването на цените не им се е отразило.
Високите енергийни цени повлияха по-различен начин на фирмите, но по-голямата част от анкетираните се обединяват около отговора, че им се е наложило да увеличат крайните цени на продуктите си – 62%, за да оцелеят. 41% пък са съкратили част от служителите си, а 25% казват, че следствие на покачването на цените са загубили част от клиентите си.
Бизнесът посочва, че очаква държавата да предприеме мерки в овладяване на енергийната криза възможно най-скоро, за да не се стига до масови фалити.
Част от техните предложения, които трябва да се предприемат за противодействие на растящите енергийни цени са: директна финансова подкрепа и преструктуриране на енергийната система и енергийния микс. Сред належащите мерки е и въвеждането на механизъм за сключване на дългосрочни договори за бизнес потребителите.