Бизнесът видя много корупция в новата енергийна стратегия
Приоритетите на работодателите за тази година са влизане в еврозоната, Шенген и ОИСР
Бизнесът разкритикува остро енергийната стратегия, представена от служебния енергиен министър Росен Христов преди дни. Според четирите работодателски организации тя „не става за нищо и е пълна с корупция“. Това стана ясно на пресконференция днес, на която членовете на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) представиха приоритетите си за предстоящата година.
Според Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), „стратегията не става за нищо, а просто сбор от различни проекти“.
В стратегията са объркани целите, тя удовлетворява интересите на всеки клан на електроенергийната мафия. Тя е преоразмерена, очевидно за да могат да се правят такива проекти, които също са заредени с огромен корупционен потенциал“.
В приоритетите на работодателите е записано, че те подкрепят разсрочването на ангажимента за 40% намаление на въглеродните емисии до 2025 г. спрямо базисната 2019 г.
Какво иска бизнесът
Присъединяване на България към еврозоната, към Шенгенското пространство, както и членството ни в ОИСР – това са водещите приоритети на бизнеса за тази година.
Велев акцентира върху необходимостта от възстановяването на макроикономическата, финансовата и ценовата стабилност, свиването на дефицита, подобряването на управлението на дълга в контекста на изпълнението от България на изискванията за членство в еврозоната. Според него усилията трябва да са взаимни.
За постигането на тези цели трябва да се положат усилия от всички, от политическата класа, от бизнеса и от хората“.
Велев посочи, че усилията, които бизнесът трябва да направи, е без да увеличава цените, да увеличи доходите на работещите и напомни за призива към търговците да намалят цените.
Трябва да се ограничи безбрежният, наднормен популизъм и да спрат да се харчат пари, които нямаме“, категоричен е Велев.
По думите на председателя на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев, ако България успее да сведе ръста на инфлацията до поносими равнища, особено в първите месеци на годината, има шансове от 1 януари 2024 г. да стане пълноправен член на еврозоната. За деловите среди е важно и да се подобри средата за правене на бизнес, да има стимули за предприемачите да инвестират средствата си в страната, важна е и подкрепата за инвестициите през Националния план за възстановяване и устойчивост и през новите оперативни програми, каза Митрев.
Изграждането на електронното управление, намаляването на регулаторните режими, също са сред приоритетите на работодателите.
Приоритетите ще бъдат изпратени на всички държавни институции и всички политически партии.
Смятаме, че ще ги улесним в писането на програми“, заяви Цветан Симеонов от БТПП.