Блокираме границите с Гърция за плодове и зеленчуци
Превозвачите готвят блокада и по време на туристическия сезон
Българските превозвачи готвят контраблокада на гръцката граница, която ще важи за всички селскостопански стоки. Това обявиха от бранша на съвместна пресконфереция с министъра на транспорта Ивайло Московски и този на външните работи Даниел Митов, предаде репортер на Economic.bg.
„Решихме да направим блокада на земеделската продукция от и за Гърция, която минава през България. Предупреждаваме всички търговци, че ако от понеделник няма трайно решение, ще блокираме границата за земеделската продукция не само от гръцка, но и от македонска (транзитна) страна”, обяви председателят на БАСАТ Миролюб Столарски.
„Подкрепяме решението на превозвачите. Това е системен тормоз на българската държава и бизнес”, заяви Московски.
Той потвърди, че блокадата ще важи само за селскостопанските продукти. „Ще се постараем да страдат само тези, които причиняват на нас това страдание”, посочи министърът.
Превозвачите готвят и блокада на границите по време на туристическия сезон.
„Ще блокираме границите и по празниците. Нека всички туристи, които смятат от 31 април до 07 май да посещават южната ни съседка, да имат предвид, че ще трябва да чакат поне 14 часа, за да минат границата”, обясни Столарски. „Същото ще направим и през лятото от 15 юли до 20 август”, добави Столарски.
„Обявяваме това наше решение няколко месеца по-рано. Нека всеки си направи сметката дали ще пътува към Гърция”, изтъкна той.
„Това е 10-та година, в която гръцките фермери си правят барбекю от края на януари до края на февруари. Това барбекю обаче ни струва доста скъпо”, категоричен бе председателят на БАСАТ.
Oт началото на блокадите на границите до момента загубите за българските превозвачи са над 15 млн. евро. Столарски изрази мнение, че подобни действия от страна на гръцките фермери не биха били възможни без подкрепата на държавата
„25 години сме градили отношенията с Гърция и няма да позволим 100-200 или колкото са фермери да съсипят тези отношения”, категоричен бе Даниел Митов.
Ще приемем всички необходими мерки, за да постигнем трайно решаване на проблема. Страната, която е предизвикала тези проблеми, трябва да изплати обезщетения за щетите, породени от тези проблеми, поясни той.
Министерство на външните работи и министерство на транспорта вече са алармирали ЕК, в частност комисаря по транспорта за сложната ситуация.
„Ще настояваме пред ЕК да измисли механизъм, по който да контролира подобни проблеми. Да има документ, който Брюксел да активира при подобни ситуации”, обясни Митов.