БНБ прави нов опит да охлади бурното кредитиране
Влошаване на икономическите условия или рязък ръст на лихвените проценти може да влоши способността за обслужване на задълженията
Засиленото предлагане на кредити в текущите условия на криза тревожи Българската народна банка и тя логично реши да затегне още контрола над пазара. В опит да охлади активността и да защити финансовите институции от скок на необслужваните задължения БНБ обяви ново покачване на нивото на антицикличния капиталов буфер.
Управителният съвет на БНБ увеличи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България на 2.0% през четвъртото тримесечие на 2023 г., се посочва в съобщение на централната банка.
Продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за нарастване на задлъжнялостта, като при влошаване на икономическите условия или рязко повишение на лихвените проценти по кредитите способността за обслужване на задълженията може да отслабне и да се отрази в нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки“, гласи обосновката на БНБ за решението.
Централната банка отчита още ръста на цените на енергоносителите, потенциални затруднения във веригите за доставки, индиректни ефекти от забавянето на икономическата активност в основни търговски партньори и влошаване на икономическите нагласи. Всичко това са детайли от голямата картина, които могат да засегнат финансовото състояние и способността на кредитополучателите за обслужване на задълженията.
„Наред с това, протичащият процес на бързо покачване на лихвените проценти в глобален мащаб ще намери отражение върху финансовото състояние на кредитополучателите посредством увеличението на разходите за обслужване на кредитните задължения.“
При оценката за нивото на антицикличния буфер се вземат под внимание както стандартният показател за отклонението на съотношението кредит/БВП от дългосрочния тренд, така и допълнителни индикатори, фокусирани върху кредитния пазар, задлъжнялостта, пазара на недвижими имоти, както и общото състояние на икономическата среда.
През 2021 г. УС на БНБ повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, на 1.0% от 1 октомври 2022 г. и на 1.5% от 1 януари 2023 г. Трайно запазилите се високи темпове на кредитен растеж и повишената несигурност в икономическата среда налагат увеличение на нивото на антицикличния капиталов буфер на 2.0% от 1 октомври 2023 г., с което да се засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.
Решението за увеличаване на нивото на антицикличния буфер се оповестява 12 месеца преди влизането му в сила.