Гуверньорът на БНБ предлага минимумът на Фискалния резерв да се повиши
Димитър Радев отправи сериозни критики към бюджета на Асен Василев, определяйки го като проинфлационен заради големите дефицити
Гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев отправи няколко критики към проектобюджета на финансовия министър Асен Василев за следващата година. Това се случи при първото разглеждане на проекта в парламента, по време на заседание на бюджетната комисия.
Според Радев е време да се мисли за повишаване на минималния размер на Фискалния резерв. От години минимумът е определен на 4.5 млрд. лв., но според гуверньора на централната банка резервът следва да осигури държавните плащания за не по-малко от 2 месеца. С увеличаването на разходите за пенсии и други плащания сегашният минимум би покрил плащания за по-малко от месец.
Той аргументира предложението си „с оглед на несигурната среда“.
Трябва да има повече пари в него (резерва)“, посочи Радев.
Към края на септември размерът на Фискалния резерв достига 11.35 млрд. лв.
В него влизат Сребърния фонд, фонд "Козлодуй" и други, които по закон не могат да се използват за текущи плащания.
Димитър Радев отправи и две основни критики към проектобюджета и тригодишната прогноза към него, изготвени от Асен Василев. Той бе категоричен, че трябва да бъдат направени усилия за намаляване на дефицита и ръста на разходите в 3-годишен план.
По думите му така заложеният дефицит от 3% е прекалено голям. Според него най-добрият вариант е "дупката" да бъде в рамките на 1% през следващата година и нулев до три години.
Не е реалистично да го постигнем, наясно съм. Това, което е реалистично обаче, е че трябва да бъде заложен ясен тренд да се намали дефицитът в тригодишната прогноза – нещо, което ние не виждаме“, обясни Радев.
Управителят на БНБ посочи още, че проектобюджетът създава предпоставки за дисбаланси в икономиката, тъй като заради прекалено високите разходи спрямо приходите инфлацията има предпоставка да расте, вместо да намалява. Така се получава разминаване между провежданата от БНБ рестриктивна политика и тази на Министерството на финансите по отношение на бюджета.
Също така Радев предлага в проектобюджета да бъдат заложени буфери от около 10%, които да предотвратят възможността в края на следващата година, при неизпълнение на заложените приходи, дефицитът да надмине границата от 3%. Ако всичко върви по план, въпросните буфери да могат да се използват през последното тримесечие на следващата година, предлага той.