„Нямаме време“: БРАИТ пак опитва да стане работодателска организация
Технологичната революция поставя света и България на кръстопът – IT индустрията настоява моментът да не бъде изпуснат
На ход е петата индустриална революция, която има потенциала да трансформира до неузнаваемост не само икономиката и начина на живот на всички ни. България също така е на кръстопът и от вечно догонваща сега има шанс да се превърне в лидер – благодарение на силния си технологичен сектор и иновативния си потенциал. Стига обаче да хване вятъра на промяната.
Така виждат моментната ситуация от Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). В опит да зададе тон за промяна на курса на национално ниво организацията ще кандидатства за влизане в Националния съвет за тристранно сътрудничество – отново, след неуспеха от преди няколко години. Идеята ѝ да е участва в правенето на стратегически политики, като даде гласност и представителност на технологичната индустрия.
Не е самоцел да сме част от Тристранния съвет, а необходимост“, коментира Доброслав Димитров, председател на БРАИТ и част от БАСКОМ, по време на пресконференция. Той изтъкна, че в момента в Тристранката се „вземат решения с липса на информация“.
„Когато се дискутира икономиката на една държава, имаме различни интереси, от различен аспекти и всеки един аспект трябва да бъде взет предвид“, допълни Димитров, като подчерта, че това не е критика към никой от участниците в Тристранния съвет. За да даде пример, изтъкна, че така както минималната работна заплата е тема, по същия начин има нужда да бъде дискутиран и максималният осигурителен доход.
Промяната, която се случва... тя е нова парадигма на икономиката. На колегите, които досега са участвали в този разговор, им липсва част от тази информация и те не могат да вземат верните решения.“
По думите му партньорството с другите работодателски организации вече е активирано чрез различни инициативи, но все пак има нужда от формализиране на диалога и на по-високо ниво.
Нито можем без установената индустрия и икономически сектори, нито можем без новата. Новата и старата трябва да бъдат заедно.“
Нов опит на БРАИТ да влезе в Тристранката
Заявката за влизане на БРАИТ в Тристранния съвет не е изненадваща. За първи път организацията опита да си проправи път към него през 2020 г., но тогавашният опит на технологичните фирми да търсят по-добра среда на национално ниво се провали. Асоциацията срещна силен отпор от страна на останалите работодателски организации, а членството ѝ бе отказано заради непокриване на необходимите критерии.
Според Кодекса на труда, за да бъде призната една работодателска организация за национално представена, тя трябва да бъде регистрирана като такава и да има най-малко 1500 членове с поне 50 000 служители. Има и вариант за по-малко участващи фирми, но тогава условието е да има 100 000 работници и служители, наети по трудов договор, във всички членове на работодателската организация. Също така всяка организация трябва да покрива поне 22 бранша, с не по-малко от 5% осигурени в сектор и да има представители в поне 66 общини.
Освен че не покриваше тези критерии, тогава бе установено също, че БРАИТ не е вписана и в регистъра на синдикалните и работодателски организации, който действа от началото на 2018 г.
Всичко това спъна опита на технологичните фирми да получат място на масата на тристранните преговори. Впоследствие БРАИТ обжалва решението на МС, като сега се надява, че ще успее да влезе в Съвета.
Четири години първия си опит, сега Асоциацията анонсира новия си формат, в който влизат водещи асоциации, клъстери и компании от високотехнологичната индустрия в страната, сред които БАСКОМ, AIBEST и BESCO. По техни изчисления към днешна дата фирмите в БРАИТ формират около 20% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Какви са целите на БРАИТ?
БРАИТ очерта следните теми, по които ще работи: подготовката на адекватни на съвременната икономика кадри, реформиране на данъчно-осигурителната система според новите реалности, промяна в образователната сфера, както и върховенството на закона.
„Това са все политики по различните вертикали. За да съберем нужната подкрепа и разбиране, единственият начин е да подходим холистично – за всяка една индустрия, всеки един сектор“, отбеляза Доброслав Димитров, по думите на който всяка асоциация има различни познания и експертиза.
„Нямаме време“ – така накратко председателят на AIBEST синтезира накратко отговора на въпроса защо БРАИТ се захваща с този план.
Времето ни свършва по отношение на това, че в политически нестабилната ситуация, в контекста на едни глобални промени, които се случват със скорост, която дори не можем да си представим, ние като икономика и политика продължаваме да сме фокусирани към миналото. Много малко говорим за бъдеще, страшно много говорим за икономическо минало. Това колко бързо за се адаптирам, ще е от изключително значение за развитието на икономиката.“